وزارت خارجه افغانستان: توقع نمی‌رفت ایران چنین دید سطحی به مسایل افغانستان داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان به اظهارات دولت ایران در مورد اختلافات سیاسی این کشور واکنش نشان داده و در توییتی نوشت، توقع نمیرفت كه دولت ایران چنين ديد سطحی نسبت به قضايا و مسايل افغانستان داشته باشد.

وزارت امور خارجه افغانستان نوشت: «جمهوری اسلامی افغانستان روابط رو به توسعه با جمهوری اسلامی ایران دارد. هردو كشور مشتركات زياد تاريخی، دينی و فرهنگی دارند. با اين وصف توقع نمی‌رفت كه جمهوری اسلامی ايران چنين ديد سطحی نسبت به قضايا و مسايل افغانستان داشته باشد».

وزارت امور خارجه ایران شامگاه یکشنبه 22 مارس با نشر اعلامیه‌ای از تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده و نوشت، در مورد تبعات غیرقابل پیش‌بینی اختلافات پیش آمده در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر ثبات داخلی و آثار منطقه‌ای آن، احساس خطر می‌کند.

وزارت امور خارجه ایران در اعلامیه‌اش نوشت: «جمهوری اسلامی ایران وضعیت پیش آمده را ناشی از بی‌توجهی دولت امریکا به مشکلات موجود در برگزاری انتخابات‌‌ها در افغانستان و غفلت از درس‌های گرفته شده از آن‌ها خصوصاً انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 آن کشور می‌داند».

از سوی دیگر، این موضوع در شرایطی مطرح شده که شبکه خبری طلوع نیوز پنج شنبه 19 مارس 2020 به اطلاعاتی دست یافت و نوشت، دو دیپلمات ایرانی در کابل افغانستان به دلایل فعالیت‌های استخباراتی و عضویت در شاخه قدس سپاه پاسداران ایران اخراج شدند.

براساس این اطلاعات، محمد رضا عبدالله آبادی که به‌حیث رایزن فرهنگی سفارت ایران درکابل تعیین شده بود، در واقع برای انجام فعالیت‌های استخباراتی درماه حوت (اسفند) سال 1394 خورشیدی به افغانستان آمده بود.

در این گزارش آمده، دیپلومات دیگری که او نیز سه ماه پیش با این دیپلومات از سوی حکومت افغانستان اخراج شده‌ کسی به نام جعفر فتح آبادی بوده‌است. از این فرد به حیث عضو با تجربه شاخه قدس سپاه پاسداران ایران یاد شده‌ است.

در این اطلاعات ذکر شده، جعفر فتح آبادی ازسال 1387 تا سال 1392 خورشیدی به حیث عهده دار ماموریت کنسولگری ایران درننگرهار در شرق افغانستان نیز کارکرده‌است.

منابع به شبکه طلوع نیوز گفته‌اند، حکومت ایران در واکنش به این کار، یک دیپلومات افغانستان را از سفارت این کشور در تهران و دیپلومات دومی را از کنسولگری افغانستان در مشهد اخراج کرده‌است.

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان این خبر را رد یا تایید نکرده، اما گفته است، روابط کابل – تهران عادی است و فعالیت نمایندگی‌های سیاسی هر دو کشور بدون وقعه ادامه دارند.

از سوی دیگر، سفارت ایران در کابل به طلوع نیوز گفت: «در حال حاضر نمایندگی‌های سیاسی و کنسولگری ایران و افغانستان در شهرهای گونه گون دو کشور کاملا فعال هستند. در رابطه با کاهش مقطعی شماری معدودی از دیپلمات ها، این امر چند ماه پیش و با صلاحدید دو دولت صورت گرفت و برخی ادعاهای مطرح شده در این رابطه، عمدتاً بربنیاد گمانه زنی بوده اند و وجاهتی ندارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید