وزارت بهداشت افغانستان: اگر ولایت هرات قرنطینه نشود فاجعه رخ خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان دوشنبه 23 مارس در نشست خبری در کابل گفت، اگر ولایت هرات در غرب این کشور قرنطینه نشود، فاجعه رخ خواهد داد.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» مایار اضافه کرد، وزارت بهداشت افغانستان مسئولیت‌هایش را در قبال پیشگیری و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا انجام داده است، اگر هر فاجعه‌ای رخ دهد، مسئولیت این وزارت نخواهد بود.

Advertisement

وی هشدار داد، ویروس کرونا در افغانستان در حال انتشار است، مردم باید این ویروس را جدی بگیرند به توصیه‌های وزارت بهداشت به منظور جلوگیری از انتقال این ویروس توجه جدی کنند.

وزارت بهداشت افغانستان تایید کرد که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به 40 نفر رسیده و اولین مورد فوتی براثر این ویروس در ولایت بلخ در بلخ ثبت شده و شخصی که فوت کرده، در در ساحه تحت کنترل طالبان به خاک سپرده شده است.

ولایت هرات هم‌مرز با ایران یکی از آسیب پذیرترین ولایت‌های افغانستان در بخش شیوع ویروس کرونا قرار دارد چون روزانه بیش از 15 هزار مهاجر افغان از ایران وارد این ولایت می‌شوند.

از جانب دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان عصر یکشنبه 22 مارس با مسئولان ولایت هرات از طریق «ویدئو کنفرانس» صحبت کرد و گفت، هرات در محراق توجه دولت قرار دارد.

در همین حال، عبدالقیوم رحیمی والی هرات در این «ویدئو کنفرانس» گفت: «حالت اضطرار و قرنطینه شهر هرات را بررسی نمودیم، توافق بر این شد که در شرایط موجود ما تراکم را در شهر محدود نماییم».

رحیمی اضافه کرد، کار روی مراکز صحی و تدارک تجهیزات صحی در این ولایت ادامه دارد، در مجموع 800 بستر برای مبتلایان احتمالی ویروس کرونا فراهم شده و لابراتوارهای تشخیصه کاملاً فعال اند و 125 داکتر و نرس استخدام شده اند.

براساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، در پایان این «ویدئو کنفرانس» محمد اشرف غنی گفت، تجهیزات طبی از شرکت آلمانی «زیمنس» خریداری می‌شود و «یک فهرست اساسی زیر کار است، ما اجناس باکیفیت می‌خواهیم، استعجالیت با کیفیت باید ارتباط داشته باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم