رئیس جمهوری افغانستان 300 میلیون دالر برای مدیریت و مهار آب اختصاص داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 22 مارس اعلام کرد، 300 میلیون دالر به خاطر مدیریت و مهار آب اختصاص داده است.

غنی به استقبال از سال نو خورشیدی یک اصله نهال را در صحن ارگ ریاست جمهوری غرس کرد و گفت: «در گذشته 70 درصد جنگلات افغانستان سبز بودند، اما قسمت زیاد این جنگلات در جریان جنگ‌ها و بدبختی‌ها از بین رفت؛ حالا وظیفۀ ما است که این جنگلات را دوباره احیا و کشور خویش را سرسبز نمائیم».

وی اضافه کرد، شیوه‌های جدید که از سوی جاپانی ها (ژاپنی) تجربه شده است، نشان می‌دهد که جنگلات در مدت دونیم سال سبز می شوند و نمونۀ بارز آن، «دشت گنبیری» در شرق افغانستان است.

محمد اشرف غنی تاکید کرد، 300 میلیون دالر به خاطر مدیریت و مهار آب اختصاص داده و برنامه پنج سالۀ مدیریت آب نیز ترتیب شده است. وی افزود، در هرمنطقۀ که آب ذخیره می شود، باید نواحی اطراف آن سرسبز گردد.

قابل ذکر است که بخشی از آبهای افغانستان در دریاچه هامون سرازیر میشود، دریاچه هامون دریاچهای مشترک میان افغانستان و ایران است.

افغانستان از طریق ولایت‌های نیمروز، فراه و هرات با ایران مرز مشترک دارد و سه بند مهم و بزرگ این کشور از جمله بند کمال خان در نیمروز، بند بخش آباد در فراه و بند سلما در هرات قرار دارند.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان به تاریخ 20 آوریل 2017 بخش سوم کار ساخت بند کمال خان در ولایت نیمروز را افتتاح کرد و گفت، ساخت این بند به هدف کنترل و مدیریت آب صورت می‌گیرد تا دیگر آب‌های این کشور به هدر نرود.

غنی افزود: «زمان زورگویی و بی‌اعتمادی به پایان رسیده و این سد ساخته خواهد شد». بند کمال خان بالای دریای هلمند ساخته می‌شود».

رییس جمهوری افغانستان خطاب به ایران گفت: «مدیریت آب‌ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که در چارچوب معاهدات و قوانین تنظیم می‌گردد».

مقام‌های افغانستان و ایران در سال 1972 میلادی قراردادی را در زمینه حقابه ایران از رود هیرمند امضا کردند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران سال گذشته هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد؛ اما محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفت، کابل متعهد به اجرای این قرارداد می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید