.
.
.

برخی مهاجرین افغان: ایران افغانان ابتلا به ویروس کرونا را درمان نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از رسانه‌های خبری افغانستان شنبه 21 مارس به نقل از شماری از مهاجرین افغان که از ایران .بازگشته، گزارش دادند ایران شهروندان افغان را که ابتلا به ویروس کرونا هستند، درمان نمی‌کند
برخی مهاجرین افغان که از ایران به کشورشان بازگشتند مدعی اند، بیمارستان‌های ایران از درمان افغانان ابتلا به ویروس کرونا خودداری می‌کنند.
اما سفارت افغانستان در تهران شنبه 21 مارس با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «شفاخانه‌های موظف برای تداوی مريضان مصاب به كرونا برای همه بيماران شان خدمات يكسان و متناسب با وضعيت هر مريض را ارائه می‌نمايند».
در این اعلامیه آمده، سفارت افغانستان در تهران «با مريضان متعدد افغان كه در شفاخانه‌های ».شهرهای مختلف ايران بستری هستند در تماس بوده و در اين زمينه اطمينان كامل وجود دارد
از سوی دیگر، یعقوب یسنا، استاد دانشگاه و نویسنده افغان چهار روز پیش از ابتلای خودش و همسرش به ویروس کرونا در ایران خبر داد. اما سفارت افغانستان در تهران می‌گوید، وضعیت بهداشتی همسر یعقوب یسنا بهبود یافته و خود یسنا تحت مراقبت قرار دارد.
سفارت افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، وضعیت بهداشتی یعقوب یسنا را با وزارت امور خارجه کشور در میان گذشته و اقدامات لازم به منظور تداوی وی انجام داده است.
در اعلامیه‌ این سفارت آمده: « بعد از انجام معاينات در ولايت يزد (ایران)، ايشان و همسرشان در شفاخانه شهيد صدوقی اين ولايت بستری شدند. طبق آخرين تماس‌ها با مسئولين شفاخانه وضعيت همسر استاد يسنا رو به بهبود است و استاد يسنا نيز با كمک آكسيژن (اکسیجن) تحت مراقبت قرار دارند».
وزارت بهداشت ایران اخیرا اعلام کرد که آمار فوتی بر اثر کرونا در این کشور به بیش از 1400 نفر و آمار مبتلایان به بیش از 19600 نفر رسیده است.

گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و بازگشت روزانه هزاران مهاجر افغان از آن کشور، باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است. وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده تا کنون 24 مورد مثبت به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است و اکثر آنان از ایران به افغانستان آمده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم