300 سرباز امریکایی افغانستان را ترک کردند؛ در امریکا قرنطین شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داد، 300 سرباز امریکایی شنبه 14 مارس افغانستان را ترک کردند، به دلیل احتیاط از انتشار ویروس کرونا در امریکا قرنطین شدند.

در این گزارش آمده، به دلیل شیوع ویروس کرونا، سربازان امریکایی پس از بازگشت از افغانستان برای 14 روز قرنطین می‌شوند.

براساس این گزارش، این 300 سرباز امریکایی پس از انجام 9 ماه مأموریت در افغانستان به امریکا برگشتند و حالا به دلیل احتیاط از انتشار ویروس کرونا، قرنطین شدند.

در گزارش ذکر شده، پس از اعلام همه‌گیر شدن ویروس کرونا، این یکی از بزرگترین گروه‌های نظامی امریکا است که افغانستان را ترک کردند و قرنطین شدند.

قابل ذکر است که شیوع ویروس کرونا اواخر ماه نوامبر 2019 در شهر «ووهان» در مرکز چین آشکار شد. سازمان جهانی بهداشت شامگاه چهارشنبه 11 مارس 2020 بیماری ناشی از ویروس کرونا را همه گیر جهانی(پاندمی) اعلام کرد و گفت، اروپا به کانون ویروس کرونا تبدیل شده است.

براساس گزارش‌ها، ویروس کرونا تا کنون به بیش از 125 کشور جهان سرایت کرده است. در افغانستان تا کنون 16 مورد مثبت ویروس کرونا ثبت شده و این کشور هنوز مورد فوتی ندارد.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از گروه طالبان خواسته به مردم تحت کنترل اش اجازه دهند تا به خدمات بهداشتی دسترسی داشته باشند و ویروس کرونا با حملات انتحاری از بین نمی‌رود.

امرالله صالح در صفحه رسمی توییترش نوشت: «کسی از آی‌اس‌آی (سازمان استخباراتی) پاکستان باید به شورای کویته طالبان تفهیم کند که (19COVID-) یا ویروس کرونا با حملات انتحاری، بمب‌گذاری‌ها و ماین‌های کنار جاده‌ای از بین نمی‌رود. آن‌ها باید به مردم در ولسوالی‌های زیر کنترل‌‌شان اجازه دهند که به اطلاعات و خدمات صحی دست‌رسی داشته باشند. رویکرد قرون وسطایی طبابت کارکرد ندارد. اکنون 2020 است».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 به حضور نمایندگان 30 کشور و سازمان های جهانی در دوحه قطر امضا شد.

براساس این توافقنامه، در ظرف 135 روز باید 8600 سرباز امریکایی از افغانستان خارج شوند و سربازان باقیمانده تا 14 ماه دیگر از این کشور خارج شوند.

اما وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که روند کاهش سربازان شان از افغانستان آغاز شده و در ظرف 135 روز، 8600 سرباز امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و روند خروج سربازان شان با درنظرداشت اوضاع افغانستان انجام می‌شود.

امریکا در حال حاضر حدود 13 هزار سرباز در افغانستان دارد که در بخش‌های آموزش و مشوردهی نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید