به دلیل ویروس کرونا؛ برگزاری مراسم جشن نوروز و مسابقات ورزشی در افغانستان لغو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و استراتیژیک شنبه 14 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، به دلیل جلوگیری از ویروس کرونا، برگزاری مراسم جشن سال نو خورشیدی(نوروز) و مسابقات ورزشی در سراسری کشور لغو است.

وحید عمر در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مراسم تجلیل از نوروز در‌ مزار شریف رسماً ملغی است. از هموطنان عزیز خواهشمندیم تا نوروز را در خانه های شان تجلیل نموده و‌ از سفر و گردهمایی جلوگیری نمایند. مراسم جهنده‌بالا در سایر نقاط کشور، به شمول کارته سخی کابل، نیز ملغی است».

عمر در ادامه نوشت: «تمام‌ مسابقات و برنامه های ورزشی در سراسر کشور به منظور جلوگیری از سرایت ویروس COVID-19 برای مدت نامعلومی تعطیل شدند».

در همین حال، عبدالقیوم رحیمی، والی هرات امروز شنبه در نشست خبری گفت، یک مورد مثبت دیگر به ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده که در مجموع شش نفر در ولایت هرات به این ویروس مبتلا شده اند.

با ثبت یک مورد تازه مثبت به ویروس کرونا در ولایت هرات، شمار مجموعی رویدادهای مثبت ویروس کرونا در افغانستان به 11 رویداد می‎رسد (هرات 6 رویداد مثبت، سمنگان 3 رویداد مثبت، کاپیسا و بلخ هر کدام یک رویداد مثبت).

از سوی دیگر، وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان شنبه 14 مارس اعلام کرد، تا اکنون، نمونه 181 رویداد مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارها بررسی شده که نتایج 10 نمونه مثبت و 171 نمونه ( به شمول نمونه‌های ولایت‌های دایکندی، پروان و پکتیا) منفی هستند. این وزارت اضافه کرد، 52 نمونه مشکوک دیگر زیر بررسی لابراتوار قرار دارند که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

قابل ذکر است که افغانستان از سه نقطه با ایران مرز مشترک دارد و گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش موارد مثبت به این ویروس در آن کشور باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان تایید کرده پس از جدی شدن ویروس کرونا در ایران، روزانه به طور اوسط 9 تا 15 هزار مهاجر از این کشور به افغانستان، باز می‌گردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید