اتحادیه اروپا: حکومت افغانستان می‌تواند در مورد آزادی زندانیان طالبان تصمیم بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رونالد کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در کابل جمعه 13 مارس در صفحه رسمی توییت‌اش نوشت، حکومت افغانستان می‌تواند در مورد شرایط آزادی زندانیان طالبان مستقلانه تصمیم بگیرد.

کوبیا در صفحه رسمی توییترش نوشت، زندانیان طالبان در بازداشت حکومت افغانستان اند و حکومت می‌تواند مستقلانه در مورد شرایط آزادی زندانیان تصمیم بگیرد.

Advertisement

وی در ادامه نوشت، طالبان گفته اند که شرایط برای آزادی زندانیان آنها هرگز بخشی از توافقنامه صلح با امریکا نیست، اما این گروه باید بداند که دولت افغانستان بخشی از این توافقنامه نیست و مقید هم نیست.

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه به خبرگزاری رویترز گفته است، این گروه هرگز توافق نکرده که آزادی پنج هزار زندانی طالبان تحت شرایط باشد.

شاهین اضافه کرد، همه چیز در توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان توضیح داده شده و هیچ کس نمی‌تواند آن را نقص کند و براساس این توافقنامه، اول باید پنج هزار زندانی طالبان آزاد شود بعداً مذاکرات بین الافغانی صلح آغاز می‌شود.

شاهین در صفحه رسمی توییترش نیز نوشت: «ما لیست مفصل پنج هزار نفر را به هیئت امریکایی داده ایم که هیچکسی در آن جعل کاری کرده نمی‌تواند. یک شرط ما اینست که اگر این افراد در یک دشت به ما تسلیم می‌کنند و یا در زندان‌ها، بعد از تصدیق هیئت ما قابل قبول می‌باشند. دیگر این‌که کسانی باشند که ما در لیست نوشته‌ایم».

اما فاضیل فضلی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت: «آزادی زندانیان طالبان مشروط است و رهایی این زندانیان براساس یک جدول زمانی است که چهار و پنج ماه زمان خواهد گرفت».

وی تأکید کرد: «یکی از شرایط آن است که با آزادی هر دسته از زندانیان طالبان، باید در سراسر افغانستان خشونت‌ها به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته باشد».

از سوی دیگر، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 11 مارس در نشست خبری در کابل گفت، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان فرمان صادر کرد.

صدیقی علاوه کرد، عملی شدن رهایی زندانیان طالبان مربوط به رفتار طالبان است و خشونت‌ها باید بطور چشم‌گیر کاهش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید