آمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 10 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان شنبه 14 مارس اعلام کرد، آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به 10 نفر رسیده است.

این وزارت با نشر اعلامیه ای نوشت، به تازگی سه مورد مثبت به ویروس کرونا در ولایت های کاپیسا، بلخ و سمنگان ثبت شده اند.

در این اعلامیه آمده: «با ثبت این سه رویداد مثبت، شمار مجموعی رویدادهای مثبت ویروس کرونا در کشور به 10 رویداد می‎رسد (هرات 5 رویداد مثبت، سمنگان 3 رویداد مثبت، کاپیسا و بلخ هر کدام یک رویداد مثبت)».

در اعلامیه ذکر شده، تا اکنون، نمونه 181 رویداد مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارها بررسی شده که نتایج 10 نمونه مثبت و 171 نمونه ( به شمول نمونه‌های ولایت‌های دایکندی، پروان و پکتیا) منفی هستند.

وزارت بهداشت افغانستان در پایان اعلامیه اش نوشت، 52 نمونه مشکوک دیگر زیر بررسی لابراتوار قرار دارند که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

قابل ذکر است که افغانستان از سه نقطه با ایران مرز مشترک دارد و گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش موارد مثبت به این ویروس در آن کشور باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان تایید کرده پس از جدی شدن ویروس کرونا در ایران، روزانه به طور اوسط 9 تا 15 هزار مهاجر از این کشور به افغانستان، باز می‌گردند.

رضا باهیر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان جمعه 13 مارس به روزنامه‌ی «صبح کابل» گفت، تنها روز پنج‌شنبه، حدود 9 هزار نفر از ایران به دلیل افزایش خطرات ویروس کرونا، وارد افغانستان شده اند.

به گفته باهیر، با توجه به تعداد مهاجرین افغان که در هفته‌ گذشته به افغانستان بازگشته اند، روند بازگشت مهاجران به این کشور شش تا هفت برابر افزایش را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید