سرمنشی سازمان ملل انتخاب مجدد غنی به حیث رئیس جمهوری افغانستان را تبریک گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل متحد جمعه 13 مارس 2020 در پیامی، پیروزی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را تبریک گفت.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «عنوانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پیام تبریکیه از سوی انتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل متحد به مناسبت انتخاب مجدد شان بحیث رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، مواصلت ورزیده است».

ارگ نوشته است: «در این پیام سرمنشی سازمان ملل متحد ضمن تبریکی بخاطر انتخاب مجدد رئیس جمهور غنی، نگاشته است، خرسندم که از تعهد دوامدار ملل متحد در زمینۀ همکاری با حکومت و مردم افغانستان در راستای رسیدگی به فرصت‌ها و چالش‌های پیشرو با روحیۀ مشارکت و تشریک مساعی، اطمینان می‌دهم».

وی افزوده است: «امیدارم تحت رهبری شما همکاری میان سازمان ملل متحد و افغانستان بیشتر تقویت یابد».

همچنان سرمنشی سازمان ملل متحد در این پیام، نیت نیک خود را بخاطر برقراری صلح تحت رهبری افغان ها ابراز کرده و نگاشته که امیدوارم دستیابی به یک راه حل سیاسی بتواند باعث صلح دایمی و انکشاف پایدار در افغانستان گردد.

وی در اخیر این پیام تبریکیه، تصریح کرده که ملل متحد آماده است تا از پروسه همه شمول صلح در افغانستان با سهمگیری معنادار زنان و جوانان، حمایت نماید.

همچنان، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فسبوکش نوشت: «با سپاس از سرمنشی سازمان ملل متحد که با ارسال پیام به رییس جمهور افغانستان پیروزی وی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 تبریک مبارکباد و شادباش گفته اند».

این در حالی است که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی سابق و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز خود را رئیس جمهوری این کشور عنوان کرده و هم‌زمان با مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، برای خودش مراسم تحلیف برگزار کرد. برخی از شهروندان این کشور از چگونگی وجود دو رئیس جمهور برای یک کشور انتقاد کرده و آن را غیر قانونی عنوان کردند.

همچنان، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا دوشنبه 9 مارس ساعاتی پس از آنكه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان مراسم تحلیف‌اش را انجام داد، گفت، ایالات متحده مخالف هرگونه تلاش برای ایجاد دولت موازی در افغانستان است. وزیر امور خارجه امریکا در واکنش به برگزاری مراسم تحلیف از سوی عبدالله عبدالله رقیب اصلی رییس جمهوری افغانستان، تاکید کرد که ایالات متحده با هر گونه تلاش برای تشکیل دولت موازی در افغانستان مخالف است.

سفارت بریتانیا در کابل نیز سه‌شنبه 10 مارس با ابراز نگرانی از ایجاد دولت موازی در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، تنش‌های به جود آمده باید از شیوۀ سازنده حل شود. این سفارت در ادامه نوشت: «ما نگران ایجاد یک دولت موازی هستیم و از تمام افراد ذیربط می‌خواهیم که باهم یکجا شده و اختلافات را به ‌شیوۀ سازنده‌ حل کنند».

سفارت بریتانیا از حکومت محمد اشرف غنی اعلام حمایت کرده و گفت، از تعهد محمد اشرف غنی مبنی به ایجاد دولت همه شمول که وحدت و صلح در آن اولویت داده شود، حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم