روزانه هزاران مهاجر افغان بخاطر شیوع ویروس کرونا از ایران به افغانستان برمی‌گردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان به تازگی تایید کرد که پس از جدی شدن ویروس کرونا در ایران، روزانه به طور اوسط 9 تا 15 هزار مهاجر از این کشور به افغانستان، باز می‌گردند.

رضا باهیر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان جمعه 13 مارس به روزنامه‌ی «صبح کابل» گفت، تنها روز پنج‌شنبه، حدود 9 هزار نفر از ایران به دلیل افزایش خطرات ویروس کرونا، وارد افغانستان شده اند».

به گفته باهیر، با توجه به تعداد مهاجرین افغان که در هفته‌ گذشته به افغانستان بازگشته اند، روند بازگشت مهاجران به این کشور شش تا هفت برابر افزایش را نشان می‌دهد.

این در حالی است که پیش از این روزانه به طور اوسط حدود یک هزار تا دو هزار مهاجر به افغانستان باز می‌گشتند.

مسؤلان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفته‌اند، ایران در جریان روزهای اخیر، هیچ مهاجری را اخراج نکرده، بلکه مهاجرین به طور دواطلبانه و به دلیل شیوع گسترده‌ ویروس کرونا در ایران باز می‌گردند.

در همین حال، وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرد، تا کنون 165 مورد مشکوک به ویروس کرونا در کشور ثبت شده که نتایج هفت مورد آن مثبت و دیگران اش منفی گزارش شده است که شش نفر از افراد مبتلا به این ویروس از ایران آمده بودند. موارد مثبت ویروس کرونا تا کنون در ولایت‌های هرات و سمنگان افغانستان ثبت شده است.

گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است و آغاز مکاتب و دانشگاه‌ها در ولایت هرات هم‌مرز با ایران به تعویق افتاد. همچنان، حکومت افغانستان، اخیرا به منظور جلوگیری از شیوع و انتقال ویروس کرونا، میله‌ی نوروز و جشن دهقان را لغو کرد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان، روز گذشته گفت، به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و برگشت هزاران افغان از آن کشور باعث شده که افغانستان در سطح بلند خطر قرار بگیرد. او از شهروندان‌شان خواسته، به خاطر حفاظت از سلامتی خودشان، خانواده‌شان و مردم‌شان در مراسم سال جدید خورشیدی(نوروز) اشتراک نکنند.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای جلوگیری از ویروس کرونا 25 میلیون دالر آمریکایی اختصاص داد و مردم‌اش را بمنظور جلوگیری از این ویروس به بسیج ملی فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید