پمپئو: امریکا مخالف هرگونه زورگویی و تلاش برای ایجاد حکومت موازی در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا روز دوشنبه 9 مارس ساعاتی پس از آنكه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان مراسم تحلیف‌اش را انجام داد، گفت، ایالات متحده مخالف هرگونه تلاش برای ایجاد دولت موازی در افغانستان است.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه امریکا در واکنش به برگزاری مراسم تحلیف از سوی عبدالله عبدالله رقیب اصلی رییس جمهوری افغانستان، تاکید کرد که ایالات متحده با هر گونه تلاش برای تشکیل دولت موازی در افغانستان مخالف است.

براساس این گزارش، پمپئو در اظهاراتی گفته است: «ما به شدت با هرگونه اقدام برای ایجاد دولت موازی و هرگونه استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی مخالف هستیم».

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بعد از ظهر دوشنبه 9 مارس 2020 مراسم تحلیف اش را در ارگ ریاست جمهوری این کشور رسماً انجام داد.

قابل ذکر است، در صورتی که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، هم‌زمان اما عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز مراسم تحلیف اش را در کابل آغاز کرده و خود را رئیس جمهور عنوان کرد.

غنی در این مراسم در سخنرانی‌اش گفت: «امروز روزیست که تولد حکومت انتخابی برآمده از قانون را حمایت نماییم. حکومت ما حکومت تمام افغانستان خواهد بود. تیم دولت ساز یک گروه محرک برای بسیج مردم بود. اما حکومت که قرار است به زودی شکل بدهم در انحصار دولت ساز نه خواهد بود».

غنی ادامه داد: «امروز من بالای هر فرد افغانستان صدا میزنم که حکومت از آن شماست و من خدمت رسان به همه شما هستم، چی آنهای که به من رای دادید و چی آنهای که به کاندید دیگر رای دادید. روز جدایی ها و سلیقه ها گذشته است. امروز روز وصل است، روز اتحاد است و روزیست که ما برای آینده و آسایش ملت خویش فکر کنیم».

از سوی دیگر، در جریان مراسم‌های تحلیف در کابل، دو انفجار نیز رخ داد.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ 18 فوریه 2020 اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد.اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نتیجه این انتخابات را نپذیرفته و ادعا می‌کند، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید