سفارت بریتانیا در کابل: از ایجاد دولت موازی در افغانستان نگران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت بریتانیا در کابل سه‌شنبه 10 مارس با ابراز نگرانی از ایجاد دولت موازی در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، تنش‌های به جود آمده باید از شیوۀ سازنده حل شود.

این سفارت در ادامه نوشت: «ما نگران ایجاد یک دولت موازی هستیم و از تمام افراد ذیربط می‌خواهیم که باهم یکجا شده و اختلافات را به ‌شیوۀ سازنده‌ حل کنند».

سفارت بریتانیا از حکومت محمد اشرف غنی اعلام حمایت کرده و گفته است، از تعهد محمد اشرف غنی مبنی به ایجاد دولت همه شمول که وحدت و صلح در آن اولویت داده شود، حمایت می‌کند.

این سفارت تاکید کرده که برای حمایت از افغانستان با ثبات و مرفه متعهد است وبه دنبال حل و فصل سیاسی فراگیر و حمایت از حقوق و آزادی‌های اساسی مردم و مبارزه با «ترویسم» است.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا نیز سه‌شنبه 10 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ایالات متحده به شدت از افغانستان یک پارچه و مستقل حمایت می‌کند با هرگونه اقدام برای ایجاد دولت موازی و هرگونه استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی مخالف است».

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بعد از ظهر دوشنبه 9 مارس 2020 مراسم تحلیف‌اش را در ارگ ریاست جمهوری این کشور رسماً انجام داد.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، محمد اشرف غنی را رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما هم‌زمان عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز مراسم تحلیف اش را در کابل آغاز کرد و خود را رئیس جمهور عنوان کرد.

قابل ذکر است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ 18 فوریه 2020 اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد.اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نتیجه این انتخابات را نپذیرفته و ادعا می‌کند، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید