رویترز: رئیس‌جمهوری افغانستان فرمان آزادی یک هزار زندانی طالبان را صادر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قرار است محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه 10 مارس فرمانی را برای آزادی شماری از زندانیان طالبان صادر کند؛ اما خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع در حکومت افغانستان نوشت، محمد اشرف غنی فرمان آزادی یک هزار زندانی طالبان را صادر خواهد کرد.

این منابع گفته اند، فرمان محمد اشرف غنی برای آزادی زندانیان طالبان به منظور ایجاد زمینه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی صادر خواهد شد.

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته است، براساس این فرمان محمد اشرف غنی، یک هزار الی 1800 زندانی طالبان آزاد خواهند شد،اما زندانیان جوان طالبان آزاد نمی شوند، بلکه افرادی آزاد می شوند که بالای 50 سال سن دارند.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 9 مارس در مراسم تحلیف‌اش در کابل اعلام کرد، در مورد رهایی زندانیان طالبان سه‌شنبه 10 مارس فرمانی را صادر خواهد کرد و هیئت مذاکره کننده با طالبان نیز سه‌شنبه هفته جاری نهایی خواهد شد.

از سوی دیگر، نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان تا تاریخ 10 مارس امسال آزاد شوند و پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز می‌شود. توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

همچنان، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به تاریخ 5 مارس 2020 در صفحه رسمی توییترش نوشت، براساس توافقنامه صلح، واشنگتن به تسهیل مبادله زندانیان طالبان و دولت افغانستان متعهد است.

خلیلزاد در ادامه نوشت، خشونت‌ها باید کاهش یابد و تمام افغان‌ها باید از فرصت تاریخی به دست آمده برای دستیابی به صلح استفاده کنند.

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرد، واشنگتن از خواست دولت افغانستان و طالبان برای رهایی شمار قابل ملاحظه‌ای از زندانیان حمایت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید