مراسم تحلیف محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بعد از ظهر دوشنبه 9 مارس 2020 مراسم تحلیف اش را در ارگ ریاست جمهوری این کشور رسماً انجام داد.

در مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، سفیران بیشتر کشورهای خارجی مقیم کابل اشتراک کردند. او در این مراسم در سخنرانی‌اش گفت: «امروز روزیست که تولد حکومت انتخابی برآمده از قانون را حمایت نماییم. حکومت ما حکومت تمام افغانستان خواهد بود. تیم دولت ساز یک گروه محرک برای بسیج مردم بود. اما حکومت که قرار است به زودی شکل بدهم در انحصار دولت ساز نه خواهد بود».

غنی ادامه داد: «امروز من بالای هر فرد افغانستان صدا میزنم که حکومت از آن شماست و من خدمت رسان به همه شما هستم، چی آنهای که به من رای دادید و چی آنهای که به کاندید دیگر رای دادید. روز جدایی ها و سلیقه ها گذشته است. امروز روز وصل است، روز اتحاد است و روزیست که ما برای آینده و آسایش ملت خویش فکر کنیم».

وی اضافه کرد: «من افتخار میکنم که در تیم انتخاباتی من هیچ بخش افغانستان غیرحاضر نه بود اما با آن هم من آرزو دارم تا به هر گوشه کشور رفته و مشکلات مردم خویش را جویا شوم. آنچه ملت را بسیج می سازد. صدای وحدت و یک پارچگی است. امروز باید توانایی های خود را بسیج سازیم تا مردم لذت صلح را بچشند».

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه سخنانش در مورد رهایی زندانیان طالبان اشاره کرده گفت، در مورد رهایی زندانیان طالبان سه شنبه 10 مارس فرمانی را صادر خواهد کرد و هیئت مذاکره کننده با طالبان نیز فردا سه شنبه نهایی خواهد شد.

در صورتی که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را رئیس جمهوری اعلام کرده، هم‌زمان اما عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز مراسم تحلیف اش را در کابل آغاز کرد.

عبدالله: دولت برآمده از تقلب را نمی پذیریم

هم زمان با برگزاری مراسم تحلیف محمد اشرف غنی؛ عبدالله عبدالله نیز مراسم تحلیف اش را در همسایگی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل برگزار کرد.

عبدالله عبدالله در سخنرانی‌اش گفت، دولت برآمده از تقلب را نمی پذیرد و یگانه راه حل برای بحران انتخابات، ابطال آرای تقلبی است.

عبدالله اضافه کرد: «اگر در سال 2014 دولت وحدت ملی را نمی‌پذیرفتم، کشور به سوی بحران می ‌رفت. اکنون اگر دولت برآمده از تقلب را بپذیرم،‌ فاتحه دموکراسی را باید خواند».

وی در ادامه سخنانش به روند صلح اشاره کرده گفت، کشورهای منطقه باید در روند صلح افغانستان کمک کنند و این کشور نباید «مرکز بحران بین المللی و مرکز فعالیت تروریستان» باشد.

از سوی دیگر، در جریان مراسم‌های تحلیف در کابل، صدای دو انفجار نیز شنیده شد.

قابل ذکر است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ 18 فوریه 2020 اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد.

اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نتیجه این انتخابات را نپذیرفته و ادعا می‌کند، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید