رئیس‌جمهوری افغانستان: هیچ آرزوی ندارم که زندانی طالب داشته باشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان شنبه 7 مارس در مراسم افتتاح سال جدید کاری شورای ملی کشورش سخنرانی کرد و گفت: «من به حیث رییس جمهور، هیچ آرزوی ندارم که زندانی طالب داشته باشیم».

غنی اضافه کرد: «رهایی زندانیان طالبان به اساس یک پروسه‌ی شفاف و میکانیزم واضح صورت گیرد تا مردم ما مطمئن شوند که بعد از رهایی آن‌ها چه گونه تغییر مثبت و تطبیق آتش‌بس کامل را شاهد خواهند بود».

او تاکید کرد، خواست مردم این ‌است که باید ضمانت اجرایی وجود داشته باشد تا این افراد دوباره به خشونت‌ها متوصل نشوند.
محمد اشرف غنی گفت: «ما در یک مرحلۀ حساس از تاریخ خویش قرار داریم که نیازمند تمرکز بیشتر ما بر درک درست از فرصت‌ها و خطرات پروسه‌ی صلح را خواهان است. صلحی که پایداری داشته باشد و در آن، عزت و منافع همه افغان‌ها حفظ شود. تعریف صلح از دیدگاه شهروند افغان این‌است که خشونت 40 ساله‌ی افغانستان پایان یابد و انشاءالله و تعالی پایان خواهد یافت».

از سوی دیگر، نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان تا تاریخ 10 مارس امسال آزاد شوند و پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفته بود: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته‌ایم».

او ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می شود، دوباره سلاح نه می بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نه می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید