آمریکا: ما به تسهیل مبادله زندانیان طالبان و دولت افغانستان متعهد هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در این روزها سرگرم دیدار با مقام های افغان در کابل است.

او روز پنج شنبه 5 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، براساس توافقنامه صلح، واشنگتن به تسهیل مبادله زندانیان طالبان و دولت افغانستان متعهد است.

خلیلزاد در ادامه نوشت، خشونت‌ها باید کاهش یابد و تمام افغان‌ها باید از فرصت تاریخی به دست آمده برای دستیابی به صلح استفاده کنند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان تاکید کرد، واشنگتن از خواست دولت افغانستان و طالبان برای رهایی شمار قابل ملاحظه‌ای از زندانیان حمایت خواهد کرد.

در همین حال، گروه طالبان اعلام کرده که براساس امضای توافقنامه صلح با آمریکا، پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی دولت افغانستان باید تا 10 مارس امسال آزاد شود و پس از آن مذاکرات بین الافغانی صلح آغاز خواهد شد.

اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته‌ایم».

او ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت آمریکا نیست بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می‌شود، دوباره سلاح بر نم‌دارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نمی‌کند».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد و نمایندگان 30 کشور و سازمان‌های جهانی اشتراک کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید