فرمانده ناتو خطاب به طالبان: خشونت باید کاهش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان سه‌شنبه 3 مارس از طالبان خواست، خشونت باید کاهش یابد.

میلر اضافه کرد: «ما به تعهدات خود بسیار جدی هستیم و از طالبان انتظار داریم که در قبال تعهدات اش جدی باشند. موقف امریکا در مورد انتظارات ما بسیار واضح است، خشونت باید کاهش یابد».

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در تازه‌ترین توییت‌اش نوشت، طالبان باید به تعهدات‌شان در امضای توافقنامه صلح با امریکا باقی بمانند و روابط شان را با القاعده و دیگر گروه‌های «تروریستی» قطع کنند.

صدیقی در ادامه نوشت: «ما امیدواریم که طالبان به تعهدات‌شان در توافقنامه صلح با امریکا پابند باشند، در مذاکرات با دولت افغانستان که منجر به یک توافق سیاسی شود، بنشینند».

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه 2 مارس به خبرگزاری فرانسه گفت، دورۀ کاهش خشونت پایان یافت و عملیات این گروه علیه نیروهای امنیتی افغان از سر گرفته شده است.

مجاهد اضافه کرد، جنگجویان طالبان بالای نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان حمله نمی‌کنند، اما علیه نیروهای امنیتی دولت افغانستان حمله می‌کنند.

از جانب دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شامگاه یکشنبه اول مارس در مصاحبه با شبکه خبری «CNN» گفت، اگر طالبان به تعهدات پابند نباشند، همه چیز دگرگون خواهد شد.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان بعد از ظهر شنبه 29 فوریه 2020 در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان این توافقنامه را امضا کردند.

پیش از امضای این توافقنامه صلح، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا سخنرانی کرد از گروه طالبان خواست به وعده‌هایش عمل کند.

این توافقنامه تاریخی پس از 18 ماه تلاش امریکا امضا شد و قرار است گفت‌وگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در ناروی (نروژ) برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید