یک منبع حکومتی افغانستان: حکومت از جزئیات توافقنامه امریکا با طالبان خبر ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع معتبر در حکومت افغانستان به شرط فاش نشدن نام‌اش سه‌شنبه 3 مارس به روزنامه «هشت صبح» گفت، جزئیات توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان با حکومت کشور شریک نشده است.

این منبع اضافه کرده: «ضمایم توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان از حکومت افغانستان پنهان نگه ‌داشته شده و جزئیات آن نیز با حکومت افغانستان شریک نشده است».

به گفته این منبع، حکومت افغانستان خواستار جزئیات این توافقنامه از سوی امریکا شده است، اما ضمایم این موافقت تا کنون با حکومت در میان گذاشته نشده است.

این منبع علاوه کرد، شریک نشدن جزئیات این توافقنامه با حکومت می‌تواند شک و تردیدهای حکومت و مردم افغانستان را نسبت به چگونگی معامله انجام شده، میان دو طرف به وجود بیاورد.

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به طلوع نیوز گفت، یکی از مهم ترین نکات در توافقنامه صلح با امریکا این است که پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت افغانستان تا تاریخ 10 مارس امسال آزاد شوند.

استانکزی اضافه کرد، قرار است گفت‌وگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در کشور ناروی(نروژ) برگزار شود که قبل از آغاز این گفت‌وگوها، پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت کابل آزاد می‌شوند.

اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته ایم».

وی ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می شود، دوباره سلاح نه می بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نه می کند».

از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا یکشنبه اول مارس در مصاحبه با شبکه «CBS» گفت، توافقنامه صلح با طالبان دو سند اجرایی نظامی نیز دارد.

پمپئو تاکید کرد، این دو سند نظامی محرم اند برای مصئونیت سربازان امریکایی مهم است و این دو سند نظامی به اعضای کنگره امریکا داده خواهند شد.

وزیر امور خارجه امریکا علاوه کرد، امضای توافقنامه صلح با طالبان شفاف است و هیچ معامله‌ای بیرون از این توافقنامه صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید