غنی: اگر طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شرط دارد دولت نیز شروطی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 3 مارس در سفری به ولایت ننگرهار در شرق این کشور گفت، اگر طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی رهایی پنج هزار زندانی‌شان را شرط گذاشته، وی نیز شروط دارد که طالبان چه وقت از پاکستان خارج می‌شوند.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» غنی اضافه کرد، اگر طالبان برای آغاز مذاکرات بین الافغانی شرط دارد، دولت افغانستان نیز شروطی دارد که باید اجرا شود. او گفت، اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می‌ خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان بیرون می‌شوند.

غنی علاوه کرد، تنها قطع روابط طالبان با القاعده کافی نیست، بلکه این گروه باید روابط اش را با تمام گروهای «تروریستی» قطع کند.

رئیس جمهوری افغانستان اظهار کرد: «هنگامی که طالبان با خارجی‌های صلح می‌کنند. پس معنای جهاد چیست؟ کشتار افغان‌ها جرم است و بیچارگی را در کشور افزایش می‌دهد».

محمد اشرف غنی گفت، طالبان بخشی از افغان‌ها است اگر این گروه صلح می‌خواهد باید از راه جرگه (نشست مردمی) با حکومت افغانستان به نتیجه برسد.

قرار است مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 10 مارس امسال در کشور ناروی (نروژ) آغاز شود، اما نمایندگان طالبان گفته اند، پیش از آغاز این مذاکرات باید پنج هزار زندانی شان آزاد شوند؛ اگر این کار صورت نگیرد، مذاکره نمی‌کنند.

اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته ایم».

وی گفت: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می شود، دوباره سلاح نه می بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نه می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید