سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان: امیدواریم طالبان به تعهدات‌شان پابند باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در تازه‌ترین توییت‌اش نوشت، طالبان باید به تعهدات‌شان در امضای توافقنامه صلح با امریکا باقی بمانند و روابط‌‌شان را با القاعده و دیگر گروه‌های «تروریستی» قطع کنند.

صدیقی در ادامه نوشت: «ما امیدواریم که طالبان به تعهدات‌‌شان در توافقنامه صلح با امریکا پابند باشند، در مذاکرات با دولت افغانستان که منجر به یک توافق سیاسی شود، بنشینند».

از سوی دیگر، یک منبع معتبر در حکومت افغانستان به شرط فاش نشدن نام اش به روزنامه «هشت صبح» گفته است: «ضمایم موافقت‌نامه صلح میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان از حکومت افغانستان پنهان نگهداشته شده و جزییات آن نیز با حکومت افغانستان شریک نشده است».

این منبع اضافه کرد، شریک نشدن جزییات این موافقت‌نامه با حکومت می‌تواند شک و تردیدهای حکومت و مردم افغانستان را نسبت به چگونگی معامله انجام شده، میان دوطرف به وجود بیاورد.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان 29 فوریه 2020 در دوحه قطر رسماً امضا شد.

پیش از امضای این توافقنامه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا طی یک سخنرانی، از گروه طالبان خواست به وعده‌هایشان عمل کنند. این توافقنامه پس از 18 ماه مذاکرات امضا شد و قرار است گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در ناروی(نروژ) آغاز شود.

از جانب دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه 2 مارس به خبرگزاری فرانسه گفت، دورۀ کاهش خشونت پایان یافت و عملیات این گروه علیه نیروهای امنیتی افغان از سر گرفته شده است.

مجاهد اضافه کرد، جنگجویان طالبان بالای نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان حمله نمی‌کنند، اما علیه نیروهای امنیتی دولت افغانستان حملات آغاز می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید