وزیر خارجه پاکستان: برای حل مسائل افغانستان به امریکا نیاز نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان یک‌شنبه 1 مارس در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز در مورد توافقنامه صلح امریکا و طالبان گفت، برای حل مسائل افغانستان به امریکا نیاز نداریم.

به گزارش رویترز، قریشی در این گفت‌وگو اظهار کرد: «آنها (افغانستان) باید مستقیماً با پاکستان گفت‌‌وگو کنند. آمریکا قصد عقب‌نشینی از افغانستان دارد و ما همواره همسایه خواهیم ماند».

قریشی در ادامه گفت: «اگر اسلام‌آباد طرف‌های مختلف را متقاعد نکرده بود که جنگ افغانستان راه‌حل نظامی ندارد، هرگز توافق دوحه میان طالبان و آمریکا محقق نمی‌شد». او افزود: «در روابط دو طرف اعتماد وجود ندارد. پاکستان هر کاری برای ایجاد اعتماد انجام داده است».

او افزود: «بطور مثال اگر با افغانستان مشکلی داشته باشم، از واشنگتن نمی‌خواهم که نقشی داشته باشد».

شاه محمد قریشی قبل از این نیز (22 فوریه) طی اعلامیه‌ای گفت، بدون همکاری اسلام‌آباد پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان ممکن نیست. قریشی در این اعلامیه گفت، تلاش‌های صادقانه‌ی اسلام‌آباد در راستای برقراری صلح و ثبات در افغانستان، نتیجه‌بخش بوده است.

او گفته بود: «توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی و گروه طالبان، در حضور پاکستان امضا می‌شود؛ زیرا بدون کمک اسلام‌آباد، امضای چنین توافق‌نامه‌ای ناممکن بود.»

افغانستان همواره پاکستان را به پناه دادن با گروه طالبان در خاکش متهم کرده که این اتهام همیشه از سوی اسلام‌آباد رد شده است.

چندی قبل، محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان ( 15 فوریه) در دیدار با نانسی پلوسی رییس پارلمان امریکا گفت، پاکستان تاکنون اقدامی عملی در راستای مبارزه با «ترورسیم» انجام نداده است. محمد اشرف غنی در این دیدار گفت، افغانستان هنوز شاهد اقدامات عملی پاکستان در خصوص مبارزه با «تروریسم» نبوده و پناه‌گاه‌های امن طالبان هنوز هم یک معضل است که باید به آن پرداخته شود.

دونالد ترامپ در آغاز حکومتش به شکل جدی چندین بار به پاکستان هشدار داد و از مقام‌های پاکستان خواست تا علیه رهبران گروۀ طالبان در خاکش اقدام کند. امریکا هشدار داده بود که اگر برای نابودی رهبران شبکۀ‌حقانی و گروه طالبان با امریکا همکاری نکند، واشنگتن مستقیما وارد عمل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید