وزیر خارجه امریکا: توافقنامه صلح با طالبان دو سند محرمانه نظامی نیز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا یکشنبه اول مارس در مصاحبه با شبکه «CBS» گفت، توافقنامه صلح با طالبان دو سند اجرایی نظامی نیز دارد.

پمپئو تاکید کرد، این دو سند نظامی محرم اند برای مصئونیت سربازان امریکایی مهم است و این دو سند نظامی به اعضای کنگره امریکا داده خواهند شد.

وزیر امور خارجه امریکا علاوه کرد، امضای توافقنامه صلح با طالبان شفاف است و هیچ معامله‌ای بیرون از این توافقنامه صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه یکشنبه اول مارس در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد رویدادهای اخیر صحبت کرد.

براساس خبرنامه‌ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، ترامپ در این تماس تلفنی امضای توافقنامه صلح با طالبان را به محمد اشرف غنی تبریک گفته و تاکید کرد: «وی به رهبری رئیس جمهور غنی و ظرفیت نظام جمهوری اسلامی افغانستان به خاطر عملی سازی گام‌های بعدی در پروسۀ صلح افغانستان باور دارد».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد و نمایندگان 30 کشور و سازمان‌های بین المللی در مراسم امضای این توافقنامه اشتراک کردند.

از جانب دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری در کابل گفت، هیچ نوع تعهد برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان وجود ندارد. غنی در این نشست گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته ایم».

وی ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می شود، دوباره سلاح نه می بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نه می کند».

رئیس جمهوری افغانستان افزود، اگر شفافیت نباشد، موافقتنامه که پشت پرده امضا شود، فردا جنبه عملی اش مشکلات اساسی خواهد داشت.

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به طلوع نیوز گفت، یکی از مهم ترین نکات در توافقنامه صلح با امریکا این است که پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت افغانستان تا تاریخ 10 مارس امسال آزاد شوند.

استانکزی اضافه کرد، قرار است گفت‌وگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در کشور ناروی(نروژ) برگزار شود که قبل از آغاز این گفت‌وگوها، پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت کابل آزاد می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید