محمد اشرف غنی: اگر طالبان به تعهدات‌شان پابند نباشند همه چیز دگرگون خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تازگی در صحبت با شبکه «CNN» به طالبان هشدار داد، اگر این گروه به تعهدات‌شان پابند نباشد، همه چیز دگرگون خواهد شد.

غنی تاکید کرد: «توافق مشروط است. اگر طالبان در این مدت 14 ماه چنین تصور کنند که از توافق‌شان می‌برایند، همه چیز سقوط کرده می‌تواند و مسئولیت آن‌هم به‌ دوش آن‌ها خواهد بود».

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا پس از امضای توافقنامه صلح با طالبان گفته است، گروه طالبان تعهد کرده است، اما واشنگتن همه چیز را نظارت می کند به الفاظ نمی‌شود اعتماد کرد.

از سوی دیگر، روزنامه امریکایی «لس آنجلس تایمز» شنبه 29 فوریه به نقل از تحلیلگران نوشت، با وجود ابهامات در توافقنامه و اختلافات سیاسی در کابل، توافق امریکا با طالبان می‌تواند به سادگی فروبپاشد.

تحلیلگران به این روزنامه گفته اند، توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان مملو از خطرات و ابهاماتی است که خروج نیروهای امریکایی می‌تواند شعله جنگ داخلی را در افغانستان شعله‌ور کند و دولت امریکا را برای ادامه اجرای روند خروج یا توقف آن، بر سر دو راهی قرار دهد.

پائول میلر، عضو سابق شورای امنیت ملی امریکا به این روزنامه گفته است، رهبران طالبان بعد از آنکه امریکا را به موافقت با خروج از افغانستان واداشته‌اند، خود را در موضع قدرت می‌بینند.

در همین حال، جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی امریکا می‌گوید، امضای توافق با طالبان، ریسکی غیرقابل قبول برای جمعیت غیرنظامی آمریکاست. این «یک معامله اوباماگونه» است.

بولتون گفته است: «مشروعیت‌بخشی به طالبان، به تروریست‌های داعش و القاعده و به طور کلی به دشمنان امریکا، پیامی غلط ارسال می‌کند».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان بعد از ظهر شنبه 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که همزمان با امضای این توافقنامه، حکومت افغانستان و امریکا اعلامیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این اعلامیه آمده است: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می‌دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافقنامه صلح امریکا با طالبان عملی خواهد کرد».

در ادامه این اعلامیۀ مشترک ذکر شده: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافقنامه امریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه‌های باقی مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافقنامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می‌کنند».

در بخش دیگر این اعلامیۀ مشترک بر تضمین عدم استفاده از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدین اش، توافق سیاسی از راه گفت‌وگو و مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان و طالبان و آتش بس جامع و دایمی تاکید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید