طالبان:اگر مسئله آزادی زندانیان حل نشود آغازمذاکرات بین‌الافغانی با چالش مواجه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالسلام حنفی، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر دوشنبه 2 مارس اعلام کرد که اگر مسئله آزادی زندانیان حل نشود، آغاز مذاکرات بین الافغانی با چالش مواجه خواهد شد.

به گزارش آریانانیوز، حنفی اضافه کرد، تا کنون با هیئت حکومت افغانستان در قطر هیچ دیداری صورت نگرفته است. هیئت حکومت افغانستان هفته گذشته به هدف گفت‌وگو با نمایندگان طالبان به قطر رفت.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته ایم».

وی ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می‌شود، دوباره سلاح نمی‌بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نمی‌کند».

اما شیرمحمد عباس استانکزی، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به طلوع نیوز گفت، یکی از مهم ترین نکات در توافقنامه صلح با امریکا این است که پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت افغانستان تا تاریخ 10 مارس امسال آزاد شوند.

استانکزی اضافه کرد، قرار است گفت‌وگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در کشور ناروی(نروژ) برگزار شود که قبل از آغاز این گفت‌وگوها، پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت کابل آزاد می‌شوند.

از سوی دیگر، نانسی پیلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا با نشر اعلامیه‌ای از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان ابراز خوشبینی کرده و نوشت: «هنوز اقداماتی چشمگیری باقی مانده تا منجر به یک صلح دایمی و پایدار شود. زنان افغان باید در گفت‌وگوهای صلح حضور داشته باشند و صدای شان شنیده شود».

پیلوسی از تمام اعضای کنگره امریکا خواسته که حمایت‌شان را از افغان‌ها ادامه دهند تا امضای این توافقنامه صلح با طالبان، منجر به برقراری صلح دایمی در افغانستان شود.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد و نمایندگان 30 کشور و سازمان‌های بین‌المللی در مراسم امضای این توافقنامه اشتراک کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید