محمد اشرف غنی: هیچ نوع تعهد برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفت، هیچ نوع تعهد برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان وجود ندارد.

غنی در این نشست گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته ایم».

وی ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می شود، دوباره سلاح نه می بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نه می کند».

محمد اشرف غنی علاوه کرد، هیئت مذاکره کننده با طالبان را کابل تعیین می‌کند، اما صلاحیت هیئت محدود است به دلیل که تصمیم آخری را ملت می گیرد.

وی تاکید کرد: «تعیین کرسی من، صلاحیت هیئت نیست. من فرد نیستم، من امروز مدافع حقوق طفل افغان، زن افغان و شهروند افغان هستم. اگر جمهوریت وجود نداشته باشد، رئیس جمهور معنایی ندارد».

رئیس جمهوری افغانستان افزود، اگر شفافیت نباشد، موافقتنامه که پشت پرده امضا شود، فردا جنبه عملی اش مشکلات اساسی خواهد داشت.

از سوی دیگر، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت، یکی از مهم ترین نکات در توافقنامه صلح با امریکا، آزادی پنج هزار زندانی طالبان است.

استانکزی به طلوع نیوز گفت، قرار است گفت‌وگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس برگزار شود که قبل از آغاز این گفت‌وگوها، پنج هزار زندانی طالبان آزاد می‌شوند.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان بعد از ظهر شنبه 29 فوریه در دوحه قطر امضا شد که همزمان با امضای این توافقنامه، حکومت افغانستان و امریکا اعلامیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این اعلامیه آمده است: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافقنامه صلح امریکا با طالبان عملی خواهد کرد».

در ادامه این اعلامیۀ مشترک ذکر شده: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافقنامه امریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه های باقی مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافقنامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می کنند».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده پس از امضای این توافقنامه اعلام کرد، به زودی با رهبران طالبان دیدار خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنان اعلام کرد، اگر گروه طالبان به تعهدات اش عمل نکند، سربازان اش دوباره به افغانستان بر خواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید