مشاور رئیس جمهوری افغانستان: نگران نباشید، کشور به عقب نخواهد رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان شنبه 29 فوریه خطاب به افغان‌ها گفت، نگران نباشید، کشور به عقب نخواهد رفت.

مرتضوی با نشر پیامی در مورد امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان نوشت: «همه مسايل با مديريت خوب، مشوره جمعی و حمايت مردم صورت خواهد گرفت. مطمئين باشيم كه افغانستان به عقب نخواهد رفت. ارزش‌ها به معامله گرفته نخواهد شد. آينده تاريک نخواهد بود. صلح برای ما وسيله است تا با استفاده از ان به سال‌ها خشونت خاتمه داده شود».

مرتضوی اضافه کرد، برخي از سرنوشت زنان، اقليت‌های مذهبی، آزادی بيان، جامعه مدنی و ارزش‌های قانون اساسی نگرانی دارند. برخی هم از قربانی‌های نيروهای امنيتی و دفاعی نگران اند. از سرنوشت نظام، آينده نهادهای ملكی و نظامی و تسلط دوباره طالبان هراس دارند؛ اما هیچ جای نگرانی نیست و رئیس جمهوری کشور برای جنگ و صلح ابتکار و مدیریت دارد.

وی تاکید کرد، در بحث صلح تمام جوانب قضيه فهرست شده است. نقطه انعطاف و خطوط سرخ مشخص شده است. هيچ چيز در خفا صورت نخواهد گرفت.

مشاور رئیس جمهوری افغانستان علاوه کرد: «نگرانی اصلی از چند دستگی سياسيون در پروسه صلح است. برخی رهبران صلح را برای خود يک امتياز می‌دانند. كوشش می‌كنند با ايجاد آدرس‌های متفاوت سهم خود را بدست آوردند. تعدد آدرس‌های بی‌برنامه فقط به طالبان قدرت می‌بخشد. ما در عين تكثر ديدگاه‌ها و صداها بهتر است روی محوريت حكومت در اين پروسه متمركز شويم».

قرار است توافقنامه صلح امریکا با طالبان امروز شنبه با حضور نمایندگان 30 کشور و سازمان‌های بین‌المللی در دوحه قطر امضا شود.

براساس گزارش‌ها، پس از امضای این توافقنامه صلح، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با دبیرکل ناتو و وزیر دفاع امریکا نشست مشترک خبری را در کابل برگزار خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید