رئیس جمهوری افغانستان: هرگونه امضای توافقنامه صلح با طالبان «مشروط» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

قرار است توافقنامه صلح امریکا با طالبان امروز شنبه 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شود، اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است، هر گونه امضای توافقنامه صلح با طالبان مشروط است.

غنی تاکید کرد، به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد افغانستان را عمق استراتژیک خود قرار دهد و تمام مسایل کشورش را با تدبیر حل می‌کند و موقف‌اش؛ موقف قانون اساسی، جمهوریت، حاکمیت ملی و عزت افغان‌ها است.

وی یک هیئت شش نفری را به هدف گفت‌وگوی مقدماتی با نمایندگان طالبان در قطر فرستاده است، اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت که با این هیئت گفت‌وگو نمی‌کند.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرده که ایران را زیر نظر دارد تا روند صلح افغانستان را به مخاطره نکشاند.
هم چنان کاخ سفید نیز با نشر اعلامیه ای نوشت، افغان ها باید از فرصت ایجاد شده در زمینه صلح استفاده کنند؛ اگر حکومت افغانستان و طالبان به تعهدات اش عمل کنند، امریکا مسیری نیرومندی را برای ختم خشونت و خروج سربازان اش از این کشور روی دست دارد.

قابل ذکر است که دورۀ هفت روزه کاهش خشونت طالبان با دولت افغانستان ساعت 12 شامگاه جمعه 21 فوریه آغاز شد و دیشب(شامگاه جمعه 28 فوریه) پایان یافت. قرار است توافقنامه صلح امریکا با طالبان امروز شنبه با حضور نمایندگان 30 کشور و سازمان های بین المللی در دوحه قطر امضا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید