تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشخص شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت افغانستان و امریکا بعد از ظهر شنبه 29 فوریه هم زمان با امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان در دوحه قطر، یک اعلامیه ای مشترک نشر کردند که دارای یک مقدمه و سه بخش است.

در این اعلامیه آمده است: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافقنامه صلح امریکا با طالبان عملی خواهد کرد».

در ادامه این اعلامیۀ مشترک ذکر شده: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافقنامه امریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه های باقی مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافقنامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می کنند».

در بخش دیگر این اعلامیۀ مشترک بر تضمین عدم استفاده از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدین اش، توافق سیاسی از راه گفتگو و مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان و طالبان و آتش بس جامع و دایمی تاکید شده است.

ایالات متحده امریکا در این اعلامیه از سازمان ملل متحد خواسته که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان را به رسمیت شناخته و تایید کند.
از سوی دیگر، پس از امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان، قرار است گفتگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در کشور ناروی(نروژ) برگزار شود.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل با نشر اعلامیه ای نوشت: «اکنون همه طرفها باید گام های واقعی و ثابت را برای پایان دادن به جنگ بردارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید