استقبال سعودی از امضای قرارداد صلح بین واشینگتن و طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی، روز شنبه ضمن اعلام استقبال پادشاهی عربی سعودی از امضای قرارداد صلح بین ایالات متحده آمریکا و جنبش طالبان آاعلام کرد که این توافق «این توافق در بازگرداندن ثبات به جمهوری اسلامی افغانستان ایفای نقش کرده و باعث برقراری امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی می‌شود.»

وزارت خارجه سعودی تأکید کرد «پادشاهی سعودی چشم امید دوخته که این گام منجر به برقراری آتش‌بس دائمی و فراگیر و نیز ایجاد صلحی در اقصی نقاط جهان شود تا نقشی در تحقق آرزوها و خواسته‌های ملت برادر در افغانستان در راستای توسعه و شکوفایی شود.»

توافقنامه صلح آمریکا با جنبش تندروی طالبان بعد از ظهر شنبه 29 فوریه در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان این توافقنامه را امضا کردند.

پیش از امضای این توافقنامه صلح، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا سخنرانی کرد از گروه طالبان خواست به وعده هایش عمل کند.

این توافقنامه تاریخی پس از 18 ماه تلاش امریکا امضا شد و قرار است گفتگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در ناروی (نروژ) برگزار شود.

هم زمان با امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو در کابل نشست مشترک خبری برگزار کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این نشست خبری گفت، تمام توافقنامه صلح امریکا با طالبان «مشروط» است.

در همین حال، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا در این نشست خبری گفت، امروز یک لحظه کلیدی برای فرایند صلح است و واشنگتن به تعهدات اش متعهد می باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید