امریکا خواهان به تعویق افتادن مراسم تحلیف رئیس جمهوری افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه 25 فوریه گزارش داد که امریکا خواهان به تعویق افتادن مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شده است.

مقام‌های امریکایی می‌گویند، برگزاری مراسم تحلیف محمد اشرف غنی می‌تواند تنش‌های انتخاباتی را در افغانستان افزایش دهد و توافقنامه صلح امریکا با طالبان را به خطر بیندازد. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پس از نزدیک به پنج ماه سه‌شنبه 18 فوریه 2020 اعلام کرد که براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهور اعلام شد.

غنی پس از دریافت اعتبارنامه ریاست جمهوری از جانب کمیسیون مستقل انتخابات، یک کمیسیون برای برگزاری مراسم تحلیف ایجاد کرده و این کمیسیون اعلام کرد، قرار است مراسم تحلیف رئیس جمهوری افغانستان روز پنج شنبه هفته جاری در کابل برگزار شود.

از سوی دیگر، تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» دوشنبه 24 فوریه اعلام کرد، مراسم تحلیف عبدالله عبدالله روز پنج شنبه هفته جاری در کابل برگزار خواهد شد. عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» اعلام نتایج نهایی انتخابات را نپذیرفته و می‌گوید، براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

قابل ذکر است که اخیرا با وجود انتقادهای فراوان، عبدالله عبدالله برای ولایت‌های سرپل، جوزجان و بغلان والی های جدید معرفی کرده است.

در همین حال، شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «محض معلومات اول باید اعتبارنامه دریافت کرد توسط قاضی القضات تحلیف انجام شود بعد تعیینات شود».

از سوی دیگر، برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان به شمول حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و عبدالرب رسول سیاف، فرمانده سابق جهادی با محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله دیدار کردند.

همچنان، نیکولاس کی، نماینده‌ی غیرنظامی ناتو در افغانستان دوشنبه 24 فوریه در صفحه رسمی توییترش نوشت، رهبران سیاسی افغانستان در این شرایط حساس از خود گفت‌وگو، آرامش و سازش نشان دهند. نیکولاس کی تاکید کرد، ناتو از تمام طرف‌ها می‌خواهد که صلح و وحدت ملی را در اولویت قرار دهند و ناتو از اقدام هیچ طرفی که منجر به خطر خشونت و افزایش تنش‌ها شود، حمایت نمی‌کند.

از طرف دیگر، رحمت الله نبیل، رئیس عمومی امنیت ملی سابق افغانستان دوشنبه 24 فوریه در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «اگر سیاست مداران ما در داخل نظام متحد نشوند و دست از خودخواهی و لجبازی نکشند، بی تردید همه باخته ایم».

قابل ذکر است که امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 23 فوریه در صفحه رسمی فیسبوک‌اش تاکید کرد، وضع موجود قابل قبول نیست و این مکلفیت همه‌ای ماست تا به حالت بهتر که این ملت سزاوارش است دستیابیم. خودتان را قربانی شعارهای بی‌محتوا و خودخواهی‌های هیچ کس نکنید. انتخابات پایان یافت و پیروز اصلی مردم اند.

صالح در ادامه نوشت: «از جوانان وطن می‌خواهم نیروی بی‌قیمت و ارزان برای شوکت دهی به سیاستمداران بی‌دستاورد و بی‌هدف نباشند. برای هر پرسش تان باید پاسخ بیابید. دلم می‌سوزد وقتی می‌بینم چقدر ارزان و آسان لحظه‌های بی بازگشت شما را از شما می‌گیرند و گاهی با میان تهی‌ترین شعارها از شما برای شوکت‌دهی مجالس خود استفاده میکنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید