ثبت اولين مورد كرونا در هرات أفغانستان همرز با خراسان ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه افغانستان لحظاتی پیش (دوشنبه 24 فوریه) اعلام کرد که یک مورد مثبت ویروس کرونا در هرات ثبت شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه(بهداشت) افغانستان دوشنبه 24 فوریه در نشست خبری در کابل تایید کرد، اولین واقعه مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات این کشور ثبت شده است.

فیروز اضافه کرد، فرد مبتلا به ویروس کرونا مرد است 35 سال سن دارد به تازگی از شهر قم ایران برگشته و وضعیت بهداشتی اش بهتر می باشد.

فیروزالدین فیروز با اعلام وضعیت اضطرار در ولایت هرات گفت، از سفرهای غیرضروری در این ولایت جلوگیری شود.

وزیر بهداشت افغانستان اظهار کرد، صدها شهروند افغان در هفته های اخیر از شهر قم ایران بازدید کرده به ولایت هرات برگشته اند که این یکی از دلایل شیوع این ویروس است.

روز گذشته وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرده بود که سه نفر مشکوک به ویروس کرونا در ولایت هرات شناسایی شده اند. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان به رسانه‌ها گفت، از این سه تن نمونه‌گیری شده و برای تشخیص به کابل فرستاده شده است.

براساس گزارشات، این سه تن به ایران سفر کرده و به تازگی به هرات برگشته اند.

در پی آن، دفتر شورای امنیت‌ملی افغانستان یک‌شنبه 23 فوریه اعلام کرد، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا هر نوع رفت و آمد هوایی و زمینی با ایران موقتاً متوقف شده است.

این دفتر با نشر خبرنامه‌ای نوشت، حمدالله محب، مشاور امنیت‌ملی افغانستان امروز یک‌شنبه به هدف مبارزه با ویروس‌کرونا در کشور نشستی را برگزار کرد و تصمیم گرفته شد که برای مبارزه با این ویروس در کشور از واردات چوچه‌مرغ و تخم‌مرغ از ایران و پاکستان نیز متوقف شود.

در همین حال، امروز 24 فوریه مقام‌های ولایت هرات تایید کردند که برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا مرز اسلام قلعه با ایران دوشنبه 24 فوریه به طور مؤقت بر روی رفت و آمد مسافرین بسته شد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت، براساس فیصله شورای امنیت ملی کشور و به هدف جلوگیری از ویروس کرونا، مرز زمینی اسلام قلعه با ایران بامداد امروز دوشنبه بسته شد.

فرهاد اضافه کرد، مسافرین به مرز اسلام قلعه با ایران سفر نکنند و این مرز تا اطلاع ثانوری مسدود است. مرز اسلام قلعه مرز مشترک میان افغانستان و ایران است که روزانه صدها نفر از این مرز رفت و آمد دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید