مرز «اسلام قلعه» افغانستان با ایران به طور مؤقت بسته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام‌های ولایت هرات در غرب افغانستان تایید کردند که برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا مرز اسلام قلعه با ایران دوشنبه 24 فوریه به طور مؤقت بر روی رفت و آمد مسافرین بسته شد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت، براساس فیصله شورای امنیت ملی کشور و به هدف جلوگیری از ویروس کرونا، مرز زمینی اسلام قلعه با ایران بامداد امروز دوشنبه بسته شد.

فرهاد اضافه کرد، مسافرین به مرز اسلام قلعه با ایران سفر نکنند و این مرز تا اطلاع ثانوری مسدود است. مرز اسلام قلعه مرز مشترک میان افغانستان و ایران است که روزانه صدها نفر از این مرز رفت و آمد دارند.

از سوی دیگر، دفتر شورای امنیت‌ملی افغانستان یک‌شنبه 23 فوریه 2020 اعلام کرد، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا هر نوع رفت و آمد هوایی و زمینی با ایران موقتاً متوقف شد.

این دفتر با نشر خبرنامه‌ای نوشت، حمدالله محب، مشاور امنیت‌ملی افغانستان امروز یک‌شنبه به هدف مبارزه با ویروس‌کرونا در کشور نشستی را برگزار کرد و تصمیم گرفته شد که برای مبارزه با این ویروس در کشور از واردات چوچه‌مرغ و تخم‌مرغ از ایران و پاکستان نیز متوقف شود.

در همین حال، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه(بهداشت) افغانستان در این نشست گفت، تا حال هیچ نوع واقعه ویروس‌ کرونا ثبت نگردیده، اما آمادگی‌های لازم برای تشخیص بیماران، قرنطین و درمان آن‌ها در مرکز و ولایات گرفته شده است.

براساس این خبرنامه، در این نشست تصمیم اتخاذ شد كه وزارت‌های مالیه(دارایی) و امور داخله افغانستان برای جلوگیری از قاچاق ماسک، فعالیت‌های‌اش را چند برابر افزایش دهند و برای نیاز احتمالی یک اندازه بودجه را در خزانه دولت ذخیره نمایند.

قابل ذکر است مقام‌های ایرانی به تاریخ 20 فوریه 2020 از شیوع ویروس کرونا در قم خبر دادند و گفتند که چند نفر در اثر این ویروس جان باخته است.

براساس گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز یک‌شنبه 23 فوریه 2020 اعلام کرد: «از روز گذشته تا امروز تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در کشور به 43 نفر رسیده که از این تعداد، 8 نفر فوت شده اند.»

از سوی دیگر، وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان یکشنبه 23 فوریه تایید کرد، سه مورد مشکوک به ویروس کرونا در شهر هرات این کشور شناسایی شده و تحت بررسی آزمایش طبی قرار دارد.

در همین حال، ریاست بهداشت ولایت هرات نیز اعلام کرد، تا اکنون هیچ واقعه مریضی کرونا در این ولایت تثبیت نشده است.

این ریاست تاکید کرد، سه نفر مریضانی که از تب ‌سرفه شکایت داشته و دارای سابقه سفر به شهر قم ایران بودند، برای احتیاط در بخش تجرید شفاخانه حوزه‌ای هرات بستری شده و نمونه آن‌ها به خاطر معاینات لابراتواری به مرکز فرستاده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید