ترامپ: در امضای توافقنامه صلح با طالبان اسم خود را خواهم نوشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده به تازگی اعلام کرد، اگر یک هفته کاهش خشونت در افغانستان موفقانه انجام شود، توافقنامه صلح با طالبان را امضا و اسم‌اش را در آن خواهد نوشت.

به گزارش منابع خبری، ترامپ اضافه کرد، طالبان از جنگ خسته شده اند، مردم صلح می‌خواهند، امریکا و گروه طالبان می‌خواهند توافقنامه صلح امضا شود. دونالد ترامپ تاکید کرد، وقت آن رسیده که سربازان کشورش افغانستان را ترک کنند و به خانه‌های شان برگردند.

قابل ذکر است که دورۀ هفت روزه کاهش خشونت طالبان با دولت افغانستان ساعت 12 شامگاه جمعه 21 فوریه آغاز شد و قرار است توافقنامه صلح امریکا با طالبان تا پنج روز دیگر امضا شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت، براساس دستورالعمل واضح، سربازان امنیتی در حالت آماده باش قرار دارند، در این مدت محتاطانه عمل و وضعیت را به گونه جدی نظارت کنند.

غنی اضافه کرد، اقدامات بعدی در راستای پروسه صلح مربوط به نتیجه و ارزیابی از هفته کاهش چشمگیر خشونت خواهد بود که مسیر و جهت اقدامات بعدی را روشن می‌سازد و باید تصریح کرد که پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده می‌شود.

گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای از جنگجویان‌اش خواست، در این دورۀ هفت روزه کاهش خشونت، براساس برنامه‌های داده شده عمل کنند و از رفتن در ساحه‌های تحت کنترل دولت افغانستان جداً خودداری کنند.

گروه طالبان از جنگجویان‌شان خواست در صورت نقص احتمالی از جانب دولت افغانستان در حالت آماده باش باشند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «در مساعد نمودن فضای مناسب برای توافقنامه مراکز تمام ولایات، مراکز قول اردوها، فرقه ها و غندها، هم چنان تمام مراکز خارجی ها شامل اند. بدون جاهای مذکور، هر فیر و حمله مجاهدین باید تخطی تلقی نشود، چون این آتش بس عام نیست».

هم‌زمان با آغاز دورۀ هفت روزه کاهش خشونت، دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که توافقنامه صلح با امریکا به تاریخ 29 ماه جاری (فوریه) در دوحه قطر امضا می‌شود و هیئت برخی کشورها و سازمان‌های جهانی به عنوان شاهد در مراسم امضای این توافقنامه اشتراک می‌کنند.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل از اجرایی شدن موافقت‌نامه «کاهش‌خشونت» استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید