وزیر خارجه پاکستان: بدون همکاری ما پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان ممکن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه محمد قریشی وزیر خارجه‌ پاکستان شنبه 22 فوریه طی اعلامیه‌ای گفت، بدون همکاری اسلام‌آباد پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان ممکن نیست.

به گزارش رسانه‌های پاکستان، قریشی در این اعلامیه گفته است، تلاش‌های صادقانه‌ی اسلام‌آباد در راستای برقراری صلح و ثبات در افغانستان، نتیجه‌بخش بوده است.

او تاکید کرد: «توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی و گروه طالبان، در حضور پاکستان امضا می‌شود؛ زیرا بدون کمک اسلام‌آباد، امضای چنین توافق‌نامه‌ای ناممکن بود.»

او گفت: «اسلام‌آباد با حسن نیت نقش خود را در راستای برقراری صلح در افغانستان ایفا کرده و در حال حاضر، نوبت رهبران افغان است که در این زمینه اقدام کنند».

مرحله «کاهش خشونت» از ساعت 12 شب جمعه 21 فوریه 2020 آغاز شد و قرار است تا اواخر ماه فوریه 2020، توافق‌نامه‌ی صلح نیز میان امریکا و طالبان امضا شود.

در اولین روز دورۀ هفت روزه کاهش خشونت میان دولت افغانستان و طالبان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از سربازان افغان خواست، در این مدت محتاطانه عمل و وضعیت را به گونه جدی نظارت کنند.

غنی در یک پیام تصویری گفت، دورۀ هفت روزه کاهش خشونت طالبان ساعت 12 شامگاه جمعه 21 فوریه به وقت کابل شروع و براساس دستورالعمل واضح، سربازان امنیتی در حالت آماده باش قرار دارند.

غنی ادامه داد، اقدامات بعدی در راستای پروسه صلح مربوط به نتیجه و ارزیابی از هفته کاهش چشمگیر خشونت خواهد بود که مسیر و جهت اقدامات بعدی را روشن می‌سازد و باید تصریح کرد که پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده می‌شود.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغان از دستورالعمل در هفته کاهش خشونت طالبان پیروی خواهند کرد.

دفتر ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از اجرایی شدن موافقت‌نامه «کاهش‌خشونت» از سوی طالبان استقبال کرد.

دفتر یوناما جمعه21 فوریه 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، یوناما از آغاز دوره هفت روزه «کاهش خشونت» در افغانستان استقبال می‌کند، این فرصت بی‌نظیر است که می‌تواند باعث یک صلح پایدار شود.

در این اعلامیه همچنان آمده بود، یوناما با همه طرف‌ها در افغانستان کار می‌کند که برای صلح دایمی روند را به‌پیش برد که زنان، جوانان و همه اقلیت‌های افغان در آن سهیم باشند.

پیشتر صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 18 فوریه در یک نشست خبری در کابل گفته بود، حکومت کاهش چشمگیری خشونت‌ها را قبول کرده تا به یک آتش بس برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید