با وجود انتقادها... تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» والی جدید برای جوزجان تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بشیر احمد ته ینچ، سخنگوی حزب جنبش اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم یکشنبه 23 فوریه اعلام کرد، عبدالحی حیات توسط عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به عنوان والی جدید جوزجان تعیین شد.

ته ینچ در صفحه رسمی فیسیوک‌اش دو عکس از مراسم معرفی والی جدید جوزجان نشر کرده نوشت: «معرفی والی جدید ولایت جوزجان. پروسه تقرری‌ها ادامه پیدا می‌کند».

قبل از این نیز عبدالله عبدالله، روز شنبه 22 فوریه محمد نور رحمانی را به عنوان والی جدید سرپل معرفی کرده بود. در پی آن، نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل از معرفی والی‌های جدید برای برخی ولایت‌های افغانستان توسط عبدالله عبدالله ابراز نگرانی کرد.

یوناما با آنکه در اعلامیه‌اش از فرد یا تیم انتخاباتی خاصی نام نبرد اما نوشت، جا به جایی مقام‌های دولتی در ولایت‌ها با استفاده از زور بسیار نگران کننده است.

در این اعلامیه آمده بود: «در حالی که تلاش‌ها برای تحقق کاهش خشونت جریان دارد، تا منجر به آغاز گفت‌وگوی بین الافغانی شود، اما توسل به زور یا هر وسیلۀ غیرقانونی، امید مردم برای صلح را به خطر می اندازد».

یوناما از همه طرف‌ها خواسته به فیصله نهادهای قانونی حرمت بگذارند از راه گفت‌وگو مشکلات‌اش را حل کنند.

از سوی دیگر، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 23 فوریه در صفحه رسمی فیسبوک‌اش تاکید کرد، خود تان را قربانی شعارهای بی محتوا نکنید انتخابات ریاست جمهوری پایان یافت، پیروز اصلی مردم اند.

صالح در صفحه فیسبوک‌اش نوشت، وضع موجود قابل قبول نیست و این مکلفیت همه‌ای ماست تا به حالت بهتر که این ملت سزاوارش است دستیابیم. خودتان را قربانی شعارهای بی‌محتوا و خودخواهی‌های هیچ کس نکنید. انتخابات پایان یافت و پیروز اصلی مردم اند.

صالح در ادامه نوشت: «از جوانان وطن می‌خواهم نیروی بی‌قیمت و ارزان برای شوکت دهی به سیاستمداران بی‌دستاورد و بی‌هدف نباشند. برای هر پرسش تان باید پاسخ بیابید. دلم می‌سوزد وقتی می‌بینم چقدر ارزان و آسان لحظه‌های بی بازگشت شما را از شما می‌گیرند و گاهی با میان تهی‌ترین شعارها از شما برای شوکت‌دهی مجالس خود استفاده میکنند».

با آنکه صالح از شخص خاصی نام نبرده اما اخیرا عبدالله عبدالله رییس اجرایی سابق افغانستان پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرده و اعلام کرد که نتیجه انتخابات را قبول ندارد. نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از نزدیک به پنج ماه سه‌شنبه 18 فوریه 2020 اعلام شد که براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهور اعلام شد.

اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نتایج انتخابات را نپذیرفته و هشدار داد براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

از سوی دیگر، قرار است مراسم تحلیف محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز پنج‌شنبه هفته جاری برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید