غنی: اقدامات بعدی در پروسه صلح مربوط به نتیجه هفته کاهش خشونت خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امروز شنبه 22 فوریه 2020 اولین روز دورۀ هفت روزه کاهش خشونت میان دولت افغانستان و طالبان است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از سربازان افغان خواست، در این مدت محتاطانه عمل و وضعیت را به گونه جدی نظارت کنند.

غنی در یک پیام تصویری گفت، دورۀ هفت روزه کاهش خشونت طالبان ساعت 12 شامگاه جمعه 21 فوریه به وقت کابل شروع و براساس دستورالعمل واضح، سربازان امنیتی در حالت آماده باش قرار دارند.

غنی ادامه داد، اقدامات بعدی در راستای پروسه صلح مربوط به نتیجه و ارزیابی از هفته کاهش چشمگیر خشونت خواهد بود که مسیر و جهت اقدامات بعدی را روشن می‌سازد و باید تصریح کرد که پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت دولت افغانستان به پیش برده می‌شود.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغان از دستورالعمل در هفته کاهش خشونت طالبان پیروی خواهند کرد.

وی گفت: «نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هفتۀ کاهش خشونت در حال مدافعۀ فعال قرار داشته و بجز از طالبان، عملیات‌های شان را در مقابل داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی همچنان ادامه خواهند داد. نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی ما تنها در صورت نیاز به دفاع از خود و مردم عزتمند افغانستان، دست به اقدام خواهند زد».

از سوی دیگر، گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای از جنگجویان‌اش خواست، در این دورۀ هفت روزه کاهش خشونت، براساس برنامه‌های داده شده عمل کنند و از رفتن در ساحه‌های تحت کنترل دولت افغانستان جداً خودداری کنند.

در این اعلامیه آمده، نمایندگان طالبان با امریکا برای ایجاد فضای مناسب برای امضای توافقنامه صلح توافق کرده و هفت روز کاهش خشونت با دولت افغانستان آغاز شده است.

گروه طالبان از جنگجویان‌شان خواست در صورت نقص احتمالی از جانب دولت افغانستان در حالت آماده باش باشند.

هم‌زمان با آغاز دورۀ هفت روزه کاهش خشونت، دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که توافقنامه صلح با امریکا به تاریخ 29 ماه جاری (فوریه) در دوحه قطر امضا می‌شود و هیئت برخی کشورها و سازمان‌های جهانی به عنوان شاهد در مراسم امضای این توافقنامه اشتراک می‌کنند.

همچنان، دفتر ماموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از اجرایی شدن موافقت‌نامه «کاهش‌خشونت» استقبال کرد.

دفتر یوناما جمعه21 فوریه 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، یوناما از آغاز دوره هفت روزه «کاهش خشونت» در افغانستان استقبال می‌کند، این فرصت بی‌نظیر است که می‌تواند باعث یک صلح پایدار شود.

در این اعلامیه همچنان آمده است، یوناما با همه طرف‌ها در افغانستان کار می‌کند که برای صلح دایمی روند را به‌پیش برد که زنان، جوانان و همه اقلیت‌های افغان در آن سهیم باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید