افغانستان برای جلوگیری از انتقال کرونا در نقاط مرزی با ایران تدابیر جدی اتخاذ کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان شنبه 22 فوریه اعلام کرد، برای پیش گیری و جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، در نقاط مرزی با ایران تدابیر جدی گرفته و دستور داد، از قاچاق ماسک به بیرون از کشور جلوگیری شود.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشت، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان با رئیسان صحت عامه ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز و قندهار از طریق «ویدیوکنفرانس» گفت‌وگو کرد و تدابیر جدی را که از سوی آنان برای پیش‌گیری از این ویروس گرفته شده است، مورد ارزیابی قرار داد.

فیروز به رئیسان صحت عامه این ولایت‌ها دستور داد تا تیم‌های سکریننگ (ارزیابی) را بیشتر تقویت نمایند، برنامه‌های آگاهی‌دهی را در پیوند به اعراض و علایم این ویروس برای کارمندان صحی و مردم افزایش دهند و از قاچاق ماسک به بیرون از این کشور جلوگیری شود.

در این خبرنامه آمده: «همچنان وزیر صحت عامه کشور، روی تجهیز بیشتر مراکز صحی در پیوند به کیت‌های محافظتی، موادهای ضدعفونی کننده و دیگر ضرویات اولیه تاکید نمود و به مسوولان ادارات هدایت داد تا در این زمینه توجه جدی نمایند».

ویروس کرونا به ایران رسید

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران چهارشنبه 20 فوریه 2020 از نتایج مثبت آزمایش اولیه به عمل آمده از دو نمونه‌ ارسالی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا جدید در شهر قم خبر داد.

محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ایران نیز چهارشنبه 19 فوریه 2020 به رسانه‌ها اعلام کرد که تست اولیه دو بیمار نسبت به کرونا در قم مثبت بود و هر دوی آنها جان باختند.

از سوی دیگر، پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد در چارچوب اقداماتش برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، همه افراد مقیم در این کشور را از سفر به ایران منع و اعلام کرد از ورود افرادی که در دو هفته گذشته در ایران بوده‌اند، جلوگیری می‌کند.

پیش از این عراق نیز اعلام کرده بود، مرزهای زمینی خود با ایران را می‌بندد. در همین زمینه اداره گذرگاه‌های مرزی عراق در این باره اعلام کرد که مرزهای زمینی این کشور به روی مسافران ایرانی تا سه روز بسته شده است.

خطوط هوایی کویت شامگاه پنج‌شنبه 20 فوریه 2020 اعلام کرد که بنا به توصیه‌های وزارت بهداشت کویت و اداره کل هواپیمایی تجاری این کشور و در پی افزایش نگرانی‌ها از خطر شیوع ویروس کرونا تمامی پروازهایش به مقصد ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

همچنین بنا به گزارش منابع «العربیه» بنادر کویت نیز تمامی سفرهای دریایی از و به مقصد ایران را به دلیل شیوع بیماری ابتلا به ویروس کرونا متوقف ساختند.

خطوط هواپیمایی عراق نیز روز پنج‌شنبه پیش از این تمامی پروازهایش از و به مقصد ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

قابل ذکر است که شیوع ویروس کرونا از اواخر دسامبر 2019 در شهر ووهان چین آغاز شد و به دیگر شهرها نیز سرایت کرد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) به تاریخ 30 ژانویه سال 2020، برای ویروس کرونای جدید وضعیت اضطراری در بهداشت جهانی اعلام کرد.

چین روز شنبه 22 فوریه اعلام کرد که مجموع کل مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور از 76 هزار تن گذشته و تعداد قربانیان مبتلا به ویروس به 2345 تن رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید