انتقادها از حمایت تسلیحاتی ایران از گروه طالبان در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از اعضای شورای ملی افغانستان اخیرا ادعا کردند، گروه طالبان به منظور جلوگیری از عملیات‌های شبانه از کشورهای همسایه به ویژه ایران سلاح دریافت می‌کنند که توانایی سرنگونی چرخبال‌ها را دارد.

در این اواخر چند چرخبال نظامی در ولایت‌های فراه، پکتیکا، هلمند و غزنی سقوط کردند. چندی پیش یک چرخبال قراردادی وزارت دفاع ملی افغانستان در ولسوالی کجکی هلمند هدف برخورد موشک قرار گرفت و ناگزیر به فرود اضطراری شد.

شماری از اعضای مجلس سنا و مجلس نمایندگان افغانستان به روزنامه «سلام وطندار» گفته‌اند، همکاری میان گروه طالبان و ایران هنوز هم ادامه دارد.

محمدکریم اتل، نمایندۀ مردم هلمند در پارلمان افغانستان گفته است، در ولسوالی‌های خانشین و گرمسیر این ولایت سلاح‌های ضبط شده‌ که روی آنها نام ایران نوشته است.

هاشم الکوزی، عضو مجلس سنای افغانستان نیز گفت: «گروه طالبان به سلاح‌های پیشرفته دسترسی پیدا کرده‌اند قابل چشم‌پوشی نیست.»

ولی‌محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی 215 میوند با آن که از کشور خاصی نام نبرده اما گفت، کشورهای همسایه تلاش دارند با مخالفان مسلح حکومت همکاری کنند و سلاح‌های پیشرفته را در اختیار آنان قرار دهند.

اما بسم‌الله وزیری، رئیس ستاد ارتش افغانستان به این روزنامه گفته است، علت سقوط بیشتر چرخبال‌ها «مشکلات فنی» عنوان کرده و گفت: «تاکنون شواهدی مبنی بر دسترسی طالبان به سلاح‌های پیشرفته وجود ندارد».

به گفته وی، مسأله دسترسی گروه طالبان به سلاح‌های پیشرفته را بررسی می‌کنند.

قبل از این روزنامه امریکایی «واشنگتن تایمز» در گزارشی گفته بود، دولت ایران به منظور هدف قرار دادن نیروهای امریکایی در افغانستان، حمایت‌اش را از گروه طالبان گسترش می‌دهد.

این روزنامه نوشت، افغانستان با ایران مرز مشترک دارد و تنش‌های امریکا با ایران باعث می‌شود که کابل میدان نبرد واشنگتن – تهران باشد.

از سوی دیگر، عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفت، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از طرف دیگر، برخی از مقام‌های افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده ‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید