«هزاران مواشی روزانه از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالقدیر رحیم ‌زاده، رییس اتحادیه قصابان ولایت هرات در غرب افغانستان دوشنبه 17 فوریه اعلام کرد، روزانه پنج هزار بز و گوسفند به خارج از کشور قاچاق می‌شود که 80 درصد این مواشی به ایران قاچاق می‌شود.

عبدالقدیر رحیم‌ زاده به روزنامه «اطلاعات روز» گفته است، روزانه تا 50 هزار مواشی از سطح ولایت‌های غربی و شمالی افغانستان به منطقه «ربات قلق» در فاصله‌ی 30 کیلومتری شرق شهر هرات آورده می‌شود و بیش‌تر قاچاق از طریق یک گنج مواشی در منطقه‌ی موسوم به «ربات قلق» در مربوطات روستای «پوران» ولسوالی انجیل هرات صورت می‌گیرد.

رحیم ‌زاده اضافه کرد، به علت قاچاق مواشی به اداره محلی و شاروالی هرات شکایت فرستاده‌، ولی تاکنون هیچ همکاری با آن‌ها نشده است و قاچاق مواشی ادامه دارد.

در همین حال، عبدالصبور رحمانی، رییس اداره زراعت ولایت هرات قاچاق مواشی را تأیید می‌کند، اما مشخص نمی‌کند که این مواشی چگونه و به کدام کشورها قاچاق می‌شود.

وکیل احمد کرخی، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، مواشی به کشورهای ایران و پاکستان قاچاق می‌شود و چندین مورد بحث قاچاق مواشی به ایران را با مقام‌ها در میان گذاشته و با وصف وعده‌های مکرر، اما تا کنون کاری در این بخش صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، عبدالقیوم رحیمی، والی هرات با تایید قاچاق مواشی به ایران به روزنامه «اطلاعات روز» گفته است: «قاچاق مواشی جریان دارد، ما برای جلوگیری از قاچاق کار می‌کنیم. به ولسوالان و اداره‌های دولتی دستور داده شده که جلو قاچاق را بگیرند. قاچاق به‌ گونه‌ی کامل متوقف نشده، اما ما کوشش داریم که کاملا بند شود».

قابل ذکر است که افغانستان از طریق ولایت‌های هرات، فراه و نیمروز مرز مشترک با ایران دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید