آمریکا یک گام دیگر به توافق با طالبان نزدیکتر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام عالیرتبه آمریکایی روز جمعه 14 فوریه 2020 اعلام کرد که آمریکا وطالبان به توافقی درباره آتش‌بس دست‌ یافته‌اند که به زودی اجرایی خواهد شد و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را در پی خواهد داشت.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «پس از توافق کاهش تنش به مدت هفت روز، گفتگوهای صلح افغانستان با حضور همه اطراف در 10 روز بعد صورت خواهد گرفت، مشروط به اینکه این گفتگوها «کاملا محدود» بوده و همه افغانستان و نیروهای افغانی را در برگیرد.»

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام مسئول عالیرتبه دولت آمریکا گزارش کرد که این کشور به توافقی با طالبان دست یافته که اقدامات خشونت‌بار طالبان در افغانستان را می‌کاهد و زمینه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را فراهم می‌کند.

این مقام مسئول در حاشیه یک نشست امنیتی به خبرنگاران گفت که توافق حاصل شده، «هفته روز کاهش خشونت» را در پی دارد ولی اجرای آن هنوز آغاز نشده است.

همزمان این تحولات، مایک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در حاشیه نشست مونیخ دیدار کرد.

به گفته مقامات آمریکایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور رضایت خود را درباره توافقی اعلام کرد که شاید به آغاز روند خروج سربازان آمریکایی از افغانستان منجر شود.

جزئیات نهایی توافق با طالبان را زلمای خلیل زاد، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان در دیدار با نمایندگان طالبان در دوحه قطر تنظیم کرد.

خلیل زاد به مونیخ نیز سفر کرده و در آنجا با مایک پمپئو و مایک اسپر، وزرای خارجه و دفاع آمریکا دیدار کرد. در این دیدار ژنرال اسکوت میلر، فرمانده نیروهای بین‌المللی در افغانستان که آمریکا رهبری آن را بر عهده دارد، نیز حضور داشت.

منابع آگاه اطلاع داد که براساس توافق پیشنهادی، به مدت یک هفته آتش‌بس برقرار خواهد بود و در ده روز پس از آن گفتگوهایی میان همه اطراف افغانستان برگزار خواهد شد تا نقشه آینده سیاسی کشور ترسیم شود.

ترامپ روز پنج‌شنبه 13 فوریه گفت که «فرصت خوبی» برای توافق با طالبان درباره کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید