رئیس جمهوری امریکا: توافق صلح با طالبان به کاهش خشونت‌ها مشروط است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد امریکا چهارشنبه 12 فوریه اعلام کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده توافق صلح با طالبان را به کاهش خشونت ها مشروط کرده است.

روزنامه امریکایی «نیویارک تایمز» به نقل از این مقام امریکا نوشت، تصویب مشروط توافق صلح دونالد ترامپ با طالبان، ممکن منجر به خروج سربازان امریکایی از افغانستان شود.

این روزنامه به نقل از این مقام ارشد امریکا نوشت، توافقنامه صلح با طالبان تنها در صورتی امضا خواهد شد که طالبان تعهد خود را برای کاهش خشونت ها طی یک دوره آزمایشی حدود هفت روزه را در این ماه ثابت کنند.

این روزنامه در ادامه نوشت، اگر کاهش خشونت ها تایید شود، امریکا و طالبان توافقنامه صلح را امضا خواهند کرد و راه برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی باز خواهد شد.

از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا شامگاه سه شنبه 11 فوریه با رهبران حکومت افغانستان تلفنی صحبت کرد و از پیشرفت های قابل ملاحظه در خصوص کاهش پایدار خشونت که منتج به آتش بس شود، خبر داد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این تماس تلفنی گفت: «هدف اصلی ما قطع خونریزی و افغان کشی است و اکثریت مطلق افغانها اجماع به صلح دارند و بخاطر بدست آوردن این هدف ما تدبیر، جرئت، رهبریت و مدیریت در داخل افغانستان داریم و گام های بعدی این روند توسط دولت جمهوری اسلامی افغانستان به وجه احسن مدیریت خواهد شد».

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در این تماس تلفنی با مایک پمپئو گفت، از کاهش خشونت به عنوان گامی مهم جهت زمینه‌سازی برای امضای توافق‌نامه میان ایالات متحده و طالبان و آغاز مذاکرات بین الافغانی حمایت می کند.

عبدالله اضافه کرد، طالبان از این فرصت استفاده نمایند و زمینه برای برداشتن گام‌های بعدی برای دست‌یافتن به صلح دایمی فراهم شود.

قابل ذکر است که امریکا با طالبان بیش از 10 بار مذاکرات صلح را انجام داده و نمایندگان طالبان همواره بر خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان تاکید کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید