حکومت افغانستان هشت عبادتگاه اهل هنود و سیک‌ها در این کشور را بازسازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت مالیه (دارایی) افغانستان به تازگی اعلام کرد که 50 میلیون افغانی برای ترمیم و بازساری هشت عبادتگاه تاریخی اقلیت مذهبی هندو و سیک‌ها در کشور اختصاص داده است.

مسئولان این وزارت به رسانه‌ها گفته اند، قرار است اماکن تاریخی اهل هنود و سیک‌ها افغانستان دوباره ترمیم و بازسازی شود و این اماکن تاریخی در ولایت‌های کابل، غزنی، پکتیا، ننگرهار و خوست این کشور موقعیت دارند.

Advertisement

در همین حال، شهروندان اهل هنود افغانستان می‌گویند، 18 عبادتگاه، اماکن مذهبی و تاریخی‌شان در این کشور نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.

تعدادی زیادی اهل هنود و سيک‌‌ها در شهرهای كابل، جلال آباد، خوست، غزنی، کندز و گرديز افغانستان زندگی می‌کنند.

اقلیت مذهبی اهل هنود و سیک‌ها در افغانستان همواره گفته اند، به دلیل موجودیت تبعیض و بی‌عدالتی، بسیاری از آن‌ها افغانستان را ترک کرده‌اند.

وزارت امور مهاجرین کانادا در سال 2018 اعلام کرده بود، شهروندان اهل هنود ساکن در افغانستان با مشکلات امنیتی روبرو هستند به کانادا انتقال می‌دهد.

نریندر سنگه خالصه،‌ فعال اجتماعی سیک‌ها و هندوها در افغانستان می‌گوید: «ما می‌فهمیم که جنگ است در افغانستان، اما اگر حقوق ما داده شود،‌ ما هیچ وقت وطن خود را رها نمی‌کنیم».

طرح انتقال سیک‌ها و هندوهای افغانستان به کانادا پس از حمله خونین انتحاری که در ماه ژوئیه 2018 علیه باشندگان اهل هنود در ولایت ننگرهار در شرق این کشور رخ داد روی دست گرفته شد. در آن حمله مرگبار انتحاری در ولایت ننگرهار 19 تن به شمول 17 تن از سیک‌ها کشته شدند و 20 نفر دیگر زخم برداشتند.

اوتار سنگ خالصه، تنها نامزد انتخابات پارلمانی از طرف اقلیت اهل هنود افغانستان بود که در این رویداد جان باخت.

هرچند حکومت افغانستان بارها اعلام کرده است، برای تأمین امنیت سیک‌ها و هندوها در این کشور اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید