وزارت دفاع ملی افغانستان ادعای اعمال محدودیت بر دسترسی به اطلاعات را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان پنچ‌شنبه 6 فوریه 2020 طی بیانیه‌ای، ادعای برخی رسانه‌های این کشور مبنی بر اعمال محدودیت بر دسترسی به اطلاعات از سوی این وزارت را رد کرد.

در بیانیه این وزارت آمده است: «وزارت دفاع ملی در حالی که متعهد به حمایت از آزادی بیان و فعالیت‌های رسانه‌ای است؛ هرگونه وضع محدودیت در این نهاد در پیوند به ارائه معلومات به رسانه‌ها را رد می‌کند».

در ادامه این بیانیه‌ آمده است: «رهبری وزارت دفاع ملی جهت بهبود هرچه بیشتر اطلاع رسانی در پرتو قانون دسترسی به اطلاعات و سایر قوانین نافذه جمهوری اسلامی افغانستان در سال روان، اصلاحات بنیادین را در این راستا انجام داده است».

30 رسانه افغانستان سه‌شنبه 4 فوریه با امضای یک نامۀ اعتراضی از محدویت شدید دسترسی به اطلاعات در این کشور اعتراض کردند. این رسانه‌ها در این نامه نوشتند، افغانستان در عرصه‌ دسترسی به اطلاعات در سال‌های اخیر عقب‌گرد داشته‌است.

در این نامه آمده بود: «مشکل دسترسی به اطلاعات در سراسر دولت چشم‌گیر است، اما نهادهای همچون دادگاۀ عالی، دادستانی کل، امنیت ملی، اداره‌ی تدارکات ملی، دفتر رییس‌جمهور، وزارت امور خارجه، وزارت مالیه، بانک مرکزی، وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله و وزارت صحت عامه از بسته‌ترین نهادها به شمار می‌روند».

اما وزارت دفاع ملی افغانستان با نشر بیانیه‌ای این ادعاها را رد کرد.

در ادامه این بیانیه وزارت دافع افغانستان آمده است: «اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی پیوسته در سخنرانی‌هایش از فعالیت‌های آزاد و همه جانبه رسانه‌ها به نیکی یاد کرده و تاکید کرده است که هرگز اجازه نخواهند داد تا ارزش‌هایی همچون آزادی بیان، فعالیت آزاد رسانه‌ها و دسترسی به اطلاعلات، قربانی برخوردهای سلیقه‌ای و یا سیاسی شود. تاکید همیشگی سرپرست وزارت دفاع ملی بر این بوده است که از روندهای دموکرتیک حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که ارزش‌هایی هم‌چون آزادی بیان و حقوق بشر، قربانی حتی گفت‌وگوهای صلح گردد. دفتر سخنگوی‌وزارت دفاع ملی در 6 ماه اخیر سال روان خورشیدی، 3176 مصاحبه تلویزیونی، رادیویی، چاپی و آنلاین با رسانه‌های ملی و بین‌المللی انجام داده است».

در اخیر این بینیه ذکر شده: «همچنان در طول 6 ماه، 1825 خبرنامه را در پیوند به فعالیت‌ها و دستاوردهای اردوی ملی با رسانه‌ها شریک ساخته است. افزون بر این، اطلاعات تازه و دقیق مرتبط به فعالیت‌های اردوی ملی به موقع در پایگاه انترنتی، صفحه «فیسبوک»، حساب «توییتر» و گروپ‌های «وتس اپ» وزارت دفاع ملی نشر می‌شود».

به گفته وزارت دفاع ملی افغانستان، اسدالله خالد سرپرست این وزارت به گونه مرتب در نشست‌ها و برنامه‌های مرتبط با فعالیت‌های اردوی ملی این کشور شرکت کرده و به پرسش‌های رسانه‌ها پاسخ داده است، همچنان خالد بیشتر از 20 مصاحبه ویژه با رسانه‌های داخلی و بیرونی (بین‌المللی) انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید