رئیس اجرایی افغانستان: شرط گذاشتن در آغاز مذاکرات عدم تعهد به صلح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان دوشنبه 3 فوریه در نشست شورای وزیران در کابل گفت، شرط گذاشتن در آغاز مذاکرات عدم تعهد به صلح را نشان می‌دهد.

براساس خبرنامه ریاست اجراییه افغانستان، عبدالله افزود، کاهش چشمگیر خشونت یک قدم مثبت پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی است. وی علاوه کرد: «کم‌کردن تلفات و رنج مردم پیش از مذاکرات صلح، یک گام مثبت است؛ اما این بدان معنا نیست که ما در جریان مذاکرات و در گفت‌وگو با طرف مقابل خواست و شرط نداریم. در شروع مذاکره شرط نمی‌گذاریم، اما در جریان مذاکرات مطالبات و خواست‌های مردم را دنبال خواهیم کرد».

قابل ذکر است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به تاریخ اول فوریه 2020 پس از سفر به کشورهای بلجیم (بلژیک) و پاکستان وارد کابل شد و با رهبران و سیاسیون این کشور گفت‌وگو کرد.

خلیلزاد در دیدار با رهبران افغانستان گفت، در گفت‌وگوها با طالبان کدام پیشرفت قابل ملاحظه صورت نگرفته و امیدوار است در این زمینه به یک نتیجه برسد.

خلیلزاد تاکید کرد، دست یافتن به صلح در افغانستان از اهداف عمدۀ امریکا است و واشنگتن بر اصل کاهش خشونت با تعریف و مکانیزم مشخص و قابل قبول برای ایالات متحده، حکومت و مردم افغانستان به عنوان پیش‌شرط امضای توافق‌نامه‌ صلح با طالبان پابند است و در این راستا منتظر پاسخ گروه طالبان می‌باشد.

وی علاوه کرد، هیئت مذاکره کننده‌ی افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان باید فراگیر و همه شمول باشد و از تمام اطراف در افغانستان نمایندگی کند.

امریکا با نمایندگان طالبان بارها مذاکرات صلح انجام داده و طالبان همواره بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید