پدرام: نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشروعیت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبداللطیف پدرام یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شنبه 25 ژانویه در یک نشست خبری در کابل گفت، نتایج انتخابات مشروعیت ندارد.

به گزارش منابع خبری افغانستان، پدرام در این نشست مدعی شد، انتخابات افغانستان توسط امریکا مدیریت می‌شود و واشنگتن در مورد این انتخابات تصمیم می‌گیرد. این نامزد انتخابات گفت، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پائین بود و نتایج انتخابات «مشروعیت» ندارد.

این در حالی است که زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان 21 ژانویه در نشست خبری در کابل گفته بود، مرحله ثبت شکایات استینافی (تجدید نظر) انتخابات ریاست جمهوری پایان یافته و 6292 شکایت ثبت شده است.

شینواری اضافه کرد: «مطابق قانون انتخابات مهلت سه روزه ثبت شکایات استینافی نسبت به فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی پایان یافت و در این مدت (6292) شکایت استنیافی علیه فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی در دفتر مرکزی کمیسیون به ثبت رسیده است».

وی تاکید کرد، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان براساس قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی به این شکایت‌ها رسیدگی خواهد کرد.

در همین حال، محمد قاسم الیاسی، سخنگوی این کمیسیون گفت: «بیشترین شکایات استینافی درمورد تفاوت آرا، آرای خارج از زمان، آرای غیربایومتریک، آرای مشکوک و تفاوت 1 تا 5 رای بوده که از سوی تیم‌های ثبات وهمگرایی، دولت ساز و دسته انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی به ثبت رسیده اند».

قابل ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر 2019 در سراسری این کشور برگزار شد و هنوز نتایج نهایی آن اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید