نگرانی وزارت بهداشت افغانستان از احتمال شیوع ویروس «کرونا» در این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان شنبه 25 ژانویه از احتمال شیوع ویروس جدید «کرونا» به این کشور ابراز نگرانی کرد و از شهروندان افغان خواست در سفرش به چین احتیاط کنند.

این وزارت با نشر خبرنامه ای نوشت: «در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "SARS" می‌شود. نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است».

در ادامه این خبرنامه آمده: «واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است. باید به تعقیب افرادی گشت که با مریضان این ویروس در تماس بوده‌اند و آنها را زیر نظر گرفت».

این وزارت گفته است، برای جلوگیری از شیوع این ویروس به افغانستان تدابیری روی دست گرفته است و در میدان‌های هوایی و مناطق صفری با چین عملی می‌شود.

ویروس کرونا تا کنون جان 41 نفر را در چین گرفته است و چین با افغانستان مرز مشترک دارد.

خبرگزاری رویترز امروز شنبه 25 ژانویه گزارش داد که ویروس کرونا تا کنون جان 41 نفر را گرفته و بیش از 1300 نفر در سراسری جهان به این ویروس مبتلا شده اند.

براساس این خبرگزاری، این ویروس در کشورهای تایلند، ویتنام، سنگاپور، جاپان (ژاپن)، کره جنوبی، تایوان، نیپال، مالزی، فرانسه، ایالات متحده و استرالیا مشاهده شده است.

قابل ذکر است که در پی انتشار قابل توجه ویروس «کرونا» در چین و کشورهای مختلف جهان، سازمان جهانی بهداشت حالت فوق‌العاده اعلام کرد. همزمان بسیاری از فرودگاه‌های جهان اقدامات پیشگیرانه شدیدی در دستور کار خود قرار دادند.

در جدیدترین اقدامات پیشگیرانه، دولت چین علاوه بر شهر «ووهان» که مرکز انتشار ویروس کرونا است، یک شهر دیگر را نیز قرنطینه کرد. شهرداری «هوانگنگ» اعلام کرد حرکت قطارها در این شهر 7.5 میلیون نفری که در 70 کیلومتری شهر ووهان قرار دارد، تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

پیش از این شهر ووهان با 11 میلیون نفر به این دلیل که مرکز انتشار ویروس کرونا شناخته شده، از سوی دولت چین قرنطینه شد.

علاوه بر ووهان، نشانه‌هایی از ویروس کرونا در شهر دیگری مانند پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ نیز دیده شد.

گمان می‌رود که این ویروس ناشناخته در اواخر سال گذشته و در نتیجه تجارت غیرقانونی حیوانات از بازار حیوانات شهر ووهان منتشر شده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید