افغانستان... «خانواده‌های که کودکان شان را به مکتب نفرستند جریمه می‌شوند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حلیم فدایی والی خوست افغانستان شنبه 25 ژانویه 2020 اعلام کرد که براساس یک فیصله قومی، خانواده‌هایی که کودکان‌شان را به مکتب (مدرسه) نفرستند، مبلغ 100هزار افغانی جریمه خواهند شد.

فدایی با اعلام این خبر در صفحه توییترش نوشت که این تصمیم در یک نشستی توسط باشندگان ولسوالی «دوه منده» اتخاذ شده است. والی خوست گفت، براساس این فیصله، خانواده‌هایی که کودکان‌شان در سن قانونی رفتن به مکتب قرار دارند و از رفتن این کودکان به مکتب خودداری کنند، 100هزار افغانی جریمه می‌شوند.

این در حالی است که به تازگی سازمان حمایت از کودکان، سیف‌دچلدرن (safe the children) اعلام کرد که تنها در جریان سال 2019 722 مکتب در افغانستان مسدود شدند. به گفته‌ی این سازمان، با مسدود شدن این مکاتب، 300هزار کودک افغان از رفتن به مکتب باز مانده‌اند.

یونیسف: افغانستان «مرگبارترین منطقه جنگی جهان» برای کودکان است

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد 17 دسامبر 2019 تاکید کرد که افغانستان مرگبار ترین منطقه جنگی جهان برای کودکان است.

در گزارش یونیسف آمده است، در جریان 9 ماه سال جاری هر روز 9 کودک در جنگ افغانستان کشته یا معیوب شده اند.

در گزارش یونیسف ذکر شده که 3.8 میلیون کودک به کمک‌های فوری نیاز دارند، 3.7 میلیون کودک از رفتن به مکتب بازمانده اند و از هر سه دختر یک نفر آن قبل از 18 سالگی عروسی می‌کنند.

در این گزارش آمده که آمار کشته و معیوب کودکان افغان در سال جاری نسبت به سال گذشته 11 درصد افزایش یافته است که حملات انتحاری، انفجاری و درگیری مسلحانه میان دولت افغانستان و مخالفان دولت باعث افزایش تلفات کودکان شده اند.

هنریتا فور، رییس اجرایی اداره یونیسف می‌گوید: «حتا با در نظر داشت شاخص‌های ناخوش‌آیند افغانستان، سال 2019 برای کودکان یک سال بسیار مرگ‌بار بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید