گفت‌وگوی روسای جمهوری افغانستان و امریکا در داووس؛ شرط واشینگتن برای ایجاد صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا چهارشنبه 22 ژانویه در مورد اوضاع منطقه و روند صلح گفت‌وگو کردند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، این گفت‌وگو در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس صورت گرفت.

در این خبرنامه آمده، رهبران هردو کشور در خصوص افغانستان، اوضاع منطقه، فرصت‌ها و خطرات موجود، بحث و تبادل نظر نمودند.

براساس این خبرنامه، هر دو جانب در مورد دیدار اخیر شان در بگرام (پایگاه نظامی امریکا در کابل)، صحبت کرده، تاکید نمودند که موضوعات بحث شده در آن ملاقات از سوی حکومت افغانستان و مشاور امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا تعقیب شود.

دونالد ترامپ از عملکرد نیروهای امنیتی افغان در راستای مبارزه با «تروریزم به ویژه داعش» ستایش کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه براساس بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا روز چهارشنبه به همتای افغانی خود اشرف غنی در داووس گفت كه وی خواستار كاهش «قابل توجه» خشونت منتسب به طالبان به منظور برگزاری مذاكرات «جدی» در مورد آینده كشور است.

براساس این بیانیه، در این دیدار، «پرزیدنت ترامپ مجدداً به لزوم کاهش قابل توجه و پایدار خشونت (انجام شده توسط طالبان) تأکید کرد، که این امر مذاکرات جدی را برای آینده افغانستان تسهیل خواهد کرد.»

از چند هفته گذشته، واشنگتن برای از سرگیری مذاکرات رسمی بر سر توافق‌نامه‌ای جهت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ازای تضمین‌های امنیتی با هدف یافتن راه حل برای درگیری‌های دو دهه این کشور، شرط توقف خشونت ار مطرح کرده است.

هفته گذشته، منابع شورشیان (طالبان) گزارش دادند که آنها برای یک دوره یک هفته تا 18 روز آتش‌بس پیشنهاد دادند، اما هنوز هیچ خبرنامه‌ای در این رابطه از طرفین منتشر نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید