کشف موشک‌های ساخت ایران پیش از شلیک به میدان هوایی قندهار افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

مقام های امنیتی ولایت قندهار در جنوب افغانستان به تازگی تایید کردند، هشت موشک ساخت ایران آماده شلیک به «میدان هوایی قندهار» در ولسوالی «تخته پل» این ولایت کشف شد.

براساس گزارش «سلام تایمز» جمال ناصر بارکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس قندهار با تایید این خبر گفت: «هشت عدد راکت ها به طول 1.5 متر در قریه مکیانو ولسوالی تخته پل ضبط شدند».

بارکزی اضافه کرد: «اطلاعات اولیه ما نشان می دهد که این راکت ها در ایران ساخته شده اند و به عناصر ضد دولتی داده شده بودند».

جمال ناصر بارکزی اظهار کرد: «قطعه خاص 444 پولیس مبنی بر اطلاعات استخباراتی، این راکت های آماده برای شلیک را کشف و خنثی کرد. ما در حال تحقیق هستیم تا دریابیم چه کسی این راکت ها را به اینجا آورده است تا میدان هوایی را هدف بگیرد و آنها چگونه این کار را کردند».

در همین حال، حیات الله حیات، والی قندهار افغانستان می گوید: «ما نمی توانیم ادعای مقامات پولیس این ولایت را رد کنیم. شکی نیست که این هشت عدد راکت های 122 ملی متری توسط عناصر ضد دولتی [طالبان] برای هدف قرار دادن میدان هوایی آورده شده اند».

حیات اضافه کرد: «خوشبختانه نیروهای امنیتی مانع از وقوع این حادثه غم انگیز شدند. نیروهای امنیتی ما و همچنان نیروهای خارجی ارزیابی های بیشتری در مورد این راکت ها انجام می دهند».

بیش از یک هزار جنگجوی ایران در جنوب غرب افغانستان

فرمانده پولیس یکی از ولسوالی های قندهار نخواست نام اش گرفته شود به «سلام تایمز» گفته است: «این موضوع جدیدی نیست که ایران در افغانستان دخالت می کند. نیروهای من در بسیاری از مواقع توسط جنگجویان طالب که از ایران پول و اسلحه دریافت می کردند اسیر یا کشته شدند».

وی اضافه کرد: «ما اسلحه های ایرانی را ضبط کردیم. ایران دارای گروه های مشخص طالبان در کندهار است که از آنها پشتیبانی لوژستیکی(تدارکاتی) سخاوتمندانه می کند تا این ولایت را ناامن و از منافع ایران در اینجا محافظت کنند».

فرمانده پولیس این ولسوالی قندهار مدعی شد: «ایران بیش از یک هزار نفر تروریستان در فراه، نیمروز، هلمند و کندهار دارد که به نمایندگی از ایران می جنگند».

این فرمانده پولیس اضافه کرد: «حتی هزینه های خانواده های آنها توسط ایران پرداخت می شود. من شخصاً از کندهار هستم، و من دقیقاً تمام آن طالبان را می شناسم که طبق دستورالعمل های ایران می جنگند. ما از نیروهای خارجی می خواهیم که دخالت های ایران را در منطقه کنترل کنند».

از سوی دیگر، محمد اساس، یک تحلیلگر امور سیاسی در ولایت قندهار افغانستان به «سلام تایمز» گفته است: «متأسفانه، این اولین بار نیست که همکاری ایران با طالبان و استفاده از سلاح های [ایرانی] در ولایات جنوبی آشکار شده است. سلاح های ایرانی پیش از این بارها در ولایات هلمند، فراه، کندهار و زابل کشف و ضبط شده اند».

اساس گفت، «ایران گروه های مشخص طالبان خود را در افغانستان دارد. ایران اسلحه و پول برای آنها فراهم می کند و حتی برخی از افغان ها را برای جنگ به سوریه و عراق می فرستد. ایران با افغان ها دشمنی دارد و هرگز نمی خواهد افغان ها متحد شوند. تلاش می کند تا افغان ها را تحت نام شیعه و سنی تقسیم کند».

اسدالله کاکر، یکی دیگر از تحلیلگران سیاسی در قندهار افغانستان می گوید: «ایران برسر آب با افغان ها اختلاف دارد، به همین دلیل با حمایت از برخی گروه های طالبان جنگ های نیابتی را در افغانستان انجام می دهد. این سلاح های مدرن و بودجه ها را برای هدف قرار دادن نیروهای امنیتی افغان و نیروهای ناتو به آنها می دهد. این وضعیت برای چهار دهه گذشته ادامه داشته است».

کاکر گفت: «درخواست ما از جامعه بین المللی وضع کردن تحریم های اقتصادی بیشتر علیه ایران است زیرا رژیم ایران، بر خلاف تمام اصول انسانی و بین المللی، تروریزم را ترویج می کند».

خانواده برخی طالبان با نظارت و محافظت سپاه در ایران

عطاجان حقبیان، رئیس شورای ولایتی زابل افغانستان به «سلام تایمز» گفته است: «ایرانی ها طی 18 سال گذشته از زمان ایجاد حکومت جمهوری اسلامی افغانستان، با رهبران برخی گروه های طالبان در تهران و مشهد ملاقات داشته اند».

حقبیان علاوه کرد: «حتی خانواده های برخی طالبان تحت نظارت مستقیم و محافظت از سپاه پاسداران انقلاب در ایران زندگی می کنند. این طالبان فعالیت های تروریستی را در فراه، نیمروز، زابل، ارزگان، کندهار و هلمند انجام می دهند».

وی گفت: «رژیم ایران مسئول کشته شدن افغان ها و همچنان مردم در شرق میانه و منطقه است. رژیم ایران هرگز نمی خواهد که صلح در این کشورها پیروز شود. این رژیم همواره سعی کرده است جنگ هایی را تحت عنوان مذهب انجام دهد».

حقبیان اظهار کرد: «ما نمی فهمیم چرا سازمان ملل در مورد دخالت ایران سكوت اختیار كرده است. سازمان ملل باید علیه دولت تروریستی ایران اقدام نظامی کند. ایران برای همه بشریت یک خطر است».

روزنامه امریکایی «واشنگتن تایمز» نیز به تاریخ 20 ژانویه 2020 گزارش داد، دولت ایران به منظور هدف قرار دادن نیروهای امریکایی در افغانستان، حمایت‌اش را از گروه طالبان گسترش می‌دهد.

از سوی دیگر، عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌ کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌ دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح ‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می ‌گیرند.

اما مقام های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید