درآمد اداره هوانوردی ملکی افغانستان به 100هزار دالر در روز افزایش یافته است

پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی از سوی ایران بیشتر پروازهای عبوری از طریق افغانستان صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اداره هوانوردی ملکی افغانستان دوشنبه 20 ژانویه 2020 اعلام کرد که با افزایش پروازهای عبوری درآمد این اداره روزانه تقریبا به 100هزار دالر (دلار) افزایش یافته است.

شبکه طلوع نیوز افغانستان گزارش داد، محمد قاسم وفایی‌زاده رییس اداره هوانوردی ملکی افغانستان در گفت‌وگو با این شبکه تایید کرده که با افزایش پرواز‌های عبوری از فضای این کشور، درآمدهای ادارۀ هوانوردی ملکی «روزانه به‌گونه میانگین 100هزار دالر»، افزایش یافته‌است.

پس از آماج قرار گرفتن هواپیمای اوکرایینی از سوی سپاه پاسداران ایران در نزدیکی فرودگاه تهران و تغییر مسیر بسیاری از پروازها، پروازهای عبوری از فضای افغانستان همه روزه در حال افزایش است.

آقای وفایی‌زاده در ادامه گفت، در حال حاضر روزانه بیش از 400 هواپیما از فضای افغانستان، عبور می‌کنند و اگر فضای منطقه دوباره به حالت عادی هم برگردد، شماری از شرکت‌های هوانوردی به کارگیری از فضای افغانستان به‌جای فضای شمار دیگری از کشورهای منطقه، ادامه خواهند داد.

براساس این گزارش، در حال حاضر این اداره از هر هواپیمایی که از فضای افغانستان عبور می‌کند، 700 دالر (دلار) درآمد دارد.

به گفته رییس اداره هوانوردی ملکی افغانستان، با این تغییر، سالانه به‌‎گونۀ عادی درآمد این کشور از پروازهای عبوری 30 میلیون دالر بیشتر خواهد شد.

پس از سانحه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه‌پاسداران که منجر به قربانی شدن 176 مسافر این پرواز شد، شمار زیادی از شرکت‌های هواپیمایی خارجی به طور رسمی فعالیت‌های خود را از فضای آسمان ایران خارج کردند.

شرکت هواپیمایی لوفتهانزا یکی از بزرگترین هواپیماهای اروپایی 18 ژانویه اعلام کرد که تعلیق پروازهایش به تهران تا بیست و هشتم ماه مارس سال جاری ادامه خواهد یافت و تمدید ممنوعیت پرواز هواپیماهای این شرکت از آسمان ایران پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در هفته گذشته را تمدید می‌کند. لوفتهانزا، تنها شرکت هواپیمایی بزرگ اروپایی است که از سال 2018 مرتبا به ایران پرواز داشت، در ابتدا و پس از سانحه اخیر، پروازهایش را تا پایان ژانویه به حالت تعلیق درآورده بود.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) 15 ژانویه 2020 در این‌باره نوشت «نرخ هر پرواز عبوری براساس حداکثر وزن هواپیما در زمان تیک آف (برخاستن ) یعنی هر تن آن ضرب در چهار هزارم دلار و ضرب در مسافت طی شده (کیلومتر) تعیین می‌شود که براساس این فرمول قیمت کوتاه ترین مسیر عبور هواپیما از ایران 100 دلار است.»

در ادامه این گزارش آمده است «براساس گفته کارشناسان صنعت هوانوردی، متوسط درآمد هر پرواز از آسمان ایران کمتر از 800 دلار نیست و روزانه حدود 950 الی 1000 پرواز در روزهای عادی از فضای آسمان ایران عبور می‌کند. حداقل درآمد کشورمان از پرواز‌های عبوری در سال چیزی حدود 300 تا 350 میلیون دلار است که معادل آن با نرخ دلار در بازار آزاد حدود 4 هزار میلیارد تومان است. حال این درآمد برای یک شرکت زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی در شرایط کاهش منابع دولت با به حداقل رسیدن درآمدهای نفتی رقم قابل توجهی محسوب می شود.»

در شرایطی که به اذعان ایرلاین‌های خارجی کریدور هوایی ایران نزدیک‌ترین و به‌صرفه‌ترین مسیر برای عبور هواپیماها در منطقه محسوب می‌شود اما در شرایط فعلی بسیاری از ایرلاین‌ها مسیر تردد خود را تغییر داده‌اند و فضای آسمان کشورهایی مانند عراق، افغانستان، پاکستان و سعودی جای کریدور ایران را گرفته اند.

از سوی دیگر، جعفر حمزه ‌زاده، رییس جامعه هتلداران ایران 19 ژانویه 2020 خبر از لغو 80 درصد سفرهای ورودی گردشگران خارجی به ایران داد. خبرگزاری ایرنا در گفت‌وگوی با حمزه ‌زاده دلیل لغو این سفرها را «وقوع حوادث اخیر» در ایران عنوان کرد.

رییس جامعه هتلداران ایران در ادامه گفت: «بررسی‌های اولیه در هتل‌ها نشان می‌دهد بیش از 80 درصد رزرو گردشگران اروپایی و آمریکایی در یکی دو ماه آینده لغو شده است. این لغوها تا پایان فروردین ماه سال 99 ادامه دارد.»

حمزه ‌زاده ضمن تایید خسارات سنگین به اقامتگاه‌ها گفت: «خسارت سنگینی به اقامتگاه‌ها وارد شده است، هم از ناحیه ابطال مسافران داخلی پس از سهمیه‌بندی بنزین و هم پس از حوادث اخیر که حجم لغو رزرو مسافران خارجی را افزایش داده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید